Muchy w domu pojawiają się głównie latem, bo korzystają z otwartych okien i drzwi. Sporadycznie obecne są również w chłodniejszych porach roku, jeśli uda im się przetrwać zimę w zacisznym miejscu. Nie należą do mile widzianych gości, zwłaszcza że mogą roznosić groźne bakterie. Są irytujące i brudzą powierzchnie mebli lub urządzeń swoimi odchodami. Zdarza się, że w sezonie duże ich ilości chodzą po oknach, ścianach, brzęczą i gryzą. Jak pozbyć się much? 

Muchy w domu – jak się pozbyć?

Jednym z najbardziej oczywistych rozwiązań są dostępne w sklepach preparaty chemiczne lub pułapki. Nie można odmówić im skuteczności, ale przeważnie mają na tyle silne działanie, że nie poleca się stosowania w domu z małymi dziećmi czy zwierzętami. W celu zaaplikowania preparatu należy przebrać się w odzież ochronną, nie dopuścić do kontaktu chemii z oczami, nie wdychać jej itd. Lepsze i bezpieczniejsze wydają się domowe sposoby na muchy. Są tańsze i w wielu przypadkach bardziej wydajne. Nawet bardzo zdesperowane w walce z muchami osoby powinny przemyśleć użycie chemicznych repelentów, bo każdy z takich produktów wpływa negatywnie na środowisko!.

domowe sposoby na muchy
fot. Najlepsze domowe sposoby na muchy

Najlepszy sposób na muchy w domu

W literaturze „branżowej” – np. ogrodniczej, wnętrzarskiej – lub prasie można znaleźć liczne porady, jak pozbyć się much z domu. Istnieją też sposoby przekazywane z pokolenia na pokolenie i praktykowane przez rodziców, dziadków, pradziadków… Wśród najbardziej tradycyjnych metod przydatnych w walce z uciążliwymi muchami znajdują się:

Inne artykuły:  Jaki jest sposób na spuszczenie wody z boilera elektrycznego ?

używanie łapki (inaczej packi) – czy może być coś prostszego? Łapkę można kupić – to wydatek najwyżej kilku złotych – lub zrobić samodzielnie. Wyprofilowany element uderzający i długa rączka pozwolą polować na muchy i atakować je z zaskoczenia. Łapki mają otworki, które minimalizują opór powietrza, nie słychać więc charakterystycznego świstu i nie jest wyczuwalny pęd packi, więc mucha nie ma dużych szans na ucieczkę. Każdy może się posługiwać packą, poza tym nie jest groźna ani dla środowiska, ani dla użytkowników. Pewną wadą łapek jest wymóg aktywnego uczestniczenia w polowaniu oraz konieczność sprzątania padłych much ze ścian, mebli, podłogi itd.

lepy – od bardzo dawna funkcjonują jako skuteczny domowy sposób na muchy. Te najtańsze i kiedyś powszechnie używane wyglądają dość brzydko – zwłaszcza, gdy pokryją się ciałami much. Bywają problematyczne, jeśli domownicy są nieuważni, bo do zawieszonych u sufitu czy futryny lepów łatwo się przykleić twarzą, włosami czy ubraniem. Nie jest to przyjemne, a ślady trudno zmyć. Nowoczesna wersja lepów funkcjonuje prawie jak ozdoba wnętrza. Są to dekoracyjne paski lub inne formy geometryczne, nierzadko z dodatkowymi zdobieniami. Zawieszone w oknie lub w rogu pomieszczenia nie wyglądają na groźne pułapki, ale zapewniają dobrą skuteczność.

jak pozbyć się much w domu
fot. Jak skutecznie pozbyć się much w domu aby więcej nie wracały ?

naturalne pułapki – to efekt przemyśleń przodków, jak się pozbyć much. Pułapki te mają prostą konstrukcję, ale ich skuteczność bywa różna. Dużo zależy od tego, co znajdzie się w środku butelki lub słoika, umieszczonego w miejscu, w którym obserwuje się najwięcej much. Polecane substancje to np. woda z miodem, woda z cukrem, a nawet kawałek mięsa lekko namoczony w wodzie. Mucha zwabiona przynętą może się do niej przykleić, wpaść do wody lub zabłądzić w otchłani naczynia.

Inne artykuły:  Co wchodzi w skład termomodernizacji budynku?

Muchy w domu – jak się pozbyć?

Lepy czy butelki z wodą i cukrem niekoniecznie pasują do nowoczesnych mieszkań. Jak więc walczyć z muchami? Można wypróbować kilka wersji pułapek, na przykład:

efektowne lampy ultrafioletowe – będą dekoracyjne, a zarazem spełnią swoją rolę w walce z muchami. Światło lamp zachęca muchy do przybliżenia się, a gdy już znajdą się blisko, zostaną porażone prądem. W sklepach dostępne są lampy o różnych rozmiarach i kształtach. Można wybrać taką, która będzie pasowała do stylu aranżacji mieszkania, która lepiej przywabi muchy lub po prostu najtańszą.

– odstraszacze wpinane w kontakt – to jeden z najbardziej kontrowersyjnych sposobów na muchy w domu. Odstraszacze prezentują się estetycznie, przy okazji zajmując kontakt jak zaślepka. Z metody tej można skorzystać w przypadku, gdy inne nie działają, a w domu nie ma dzieci, osób z chorobami dróg oddechowych, alergiami itd.

ziołowa aromaterapia – muchy nie lubią niektórych zapachów. Nie wiedząc, jak pozbyć się much, można wypróbować kilka metod domowej aromaterapii z wykorzystaniem ziół. Czasami wystarczy ustawienie na półkach czy parapetach doniczek z ziołami takimi jak bazylia, rozmaryn, lawenda, trawa cytrynowa, mięta pieprzowa, goździk siny. Jeśli w mieszkaniu nie ma miejsca lub domownicy nie mają czasu na pielęgnację roślin, walkę z muchami ułatwią olejki eteryczne uzyskane ze wspomnianych ziół. Olejki można kupić w sklepach zielarskich lub w aptekach. Warto wybrać te, których zapach uznaje się za przyjemny. Olejku nie można aplikować na skórę lub ubranie, należy posłużyć się kominkiem do aromaterapii lub wlać kilka kropel do potpouri, misy z wodą ustawionej gdzieś w mieszkaniu, itd.

Inne artykuły:  Ile schnie farba na ścianie
sposób na muchy w domu
fot. Czy istnieje jeden najlepszy sposób na muchy w domu ?

Jak się pozbyć much na zawsze?

Ponieważ lepiej jest zapobiegać, niż leczyćmożna postarać się po prostu, by muchy nie miały wstępu do domu. Jest na to sposób – okna i drzwi należy zabezpieczyć specjalną siatką o małych oczkach, czyli moskitierą. Powietrze i światło słoneczne będą i tak wpadały do wnętrza, natomiast muchy i inne dokuczliwe owady zatrzymają się na tej swoistej zaporze. Moskitiery są szczególnie polecane przez ekologów, bo nie są w żaden sposób szkodliwe dla środowiska naturalnego. Dzięki moskitierze nie będą już potrzebne żadne sposoby na muchy w domu. W sklepach dostępne są różne wersje tego rozwiązania, między innymi:

na drzwi – ten typ moskitiery zamiast na okno montuje się na drzwiach, na przykład balkonowych, przymocowując zaczepy do futryny.

ramkowe – wielokrotnego użytku, wygodne i trwałe. Pasują tylko do tego okna, do którego zostały dopasowane przy zakupie.

zwijane – przypominają rolety, trudne w montażu, wygodne w użytkowaniu – można je np. zwinąć po sezonie, a gdy muchy znów zaatakują, rozwinąć.

wiszące – montuje się je u góry futryny, a dół obciąża. Dzięki temu łatwiej myje się okna, ale przez szczeliny po bokach mogą przedostawać się zdesperowane owady.

Oprócz tego dostępne są moskitiery na łóżka i łóżeczka, różne rodzaje drzwi i okien, na tarasy i balkony. Rozwiązania, które wymagają indywidualnego mierzenia i montażu, przeważnie sprawdzają się dużo lepiej i są odpowiednio droższe.