Wygodny odpoczynek w mieszkaniu, może zepsuć obecność wszelkiego rodzaju owadów. Niewielu osobom będzie się podobało, gdy po wejściu do łazienki, zobaczą biegnącego robaka takiego jak rybik lub jakiegoś innego żywego stworzenia pod stopami lub wzdłuż ściany. Znalezienie siedlisk rybików nie jest tak łatwe i trudno sobie z nimi poradzić. Ich widok nie jest przyjemny dla oka, dlatego od razu pojawia się pytanie, jak pozbyć się rybików z łazienki?

Co to za owady rybki – jak się pozbyć ich z domu?

Rybiki inaczej nazywane też srebrzykami należą do owadów bezskrzydłowych. Rozmiar ich jest niewielki, długość wynosi od 8 do 19 mm, kształt mają podłużny i spłaszczony, często pokryte są łuskami i zakończone odwłokiem. Rybiki żywią się skrobią i substancjami zawierającymi cukier, dlatego lubią osiedlać się w pomieszczeniach mieszkalnych. Klej (w oprawie introligatorskiej, pod tapetą itp.), a nawet ubranie, nie tylko z bawełny, lnu i jedwabiu, ale także z materiałów syntetycznych, może stać się źródłem pokarmu dla tych insektów. Widząc spustoszenie wśród takich przedmiotów, nie ma sensu dłużej zastanawiać się jak pozbyć się rybików, tylko trzeba zacząć działać prostymi, ale skutecznymi metodami.

Rybiki należą do gatunku owadów bardzo płodnych, samica jest w stanie złożyć do 70 jaj. Rosną szybko, a następnie mogą same dawać liczne potomstwo. Rybiki mogą pozostać bez pożywienia nawet przez dziesięć miesięcy. Walka z nimi pozwoli ochronić cenne książki, ubrania i artykuły spożywcze. Z pozytywnych aspektów można zauważyć tylko jedną rzecz, owady są całkowicie nieszkodliwe dla ludzi i zwierząt. Srebrzyki nie gryzą i nie roznoszą chorób. Jednak ich obecność w mieszkaniu jest niepożądana, dlatego warto zastosować domowe sposoby na rybiki.

Inne artykuły:  Okna aluminiowe - wszystko co musisz o nich wiedzieć

Przyczyny pojawienia się rybików w mieszkaniu

Przede wszystkim należy zrozumieć, dlaczego rybiki pojawiły się w mieszkaniu. Najbardziej banalną odpowiedzią jest to, że przynosi się je razem z niektórymi rzeczami. Ze względu na mały rozmiar i szybkość, łatwo trafiają do dowolnych miejsc, wchodząc do skrzynek, toreb itp. Jest wiele dróg, którymi mogą przedostać się do łazienki lub kuchni. Jak pozbyć się rybików z domu nie używając środków chemicznych, czy to w ogóle możliwe? Tak, rybiki można skutecznie zniechęcić do przebywania na obszarze każdego mieszkania.

jak pozbyć się rybików z łazienki domu
fot. Jak skutecznie pozbyć się rybików z łazienki naszego domu

Ich ulubione miejsce to łazienka, ponieważ jest tam wilgotno i ciemno. Siedliskiem tych owadów są również ramy w oknach oraz listwy przypodłogowe. Drugim pomieszczeniem preferowanym przez rybki jest kuchnia, znajduje się tam ulubione pożywienie owadów, czyli cukier. Pęknięcia w ścianach, szafki, produkty izolacyjne są często wybierane przez rybki na siedlisko. Na szczęście dostępne są naturalne metody eliminacji insektów i odpowiedź na pytanie jak się pozbyć rybików z łazienki, jest banalnie prosta. Poniżej znajduje się lista domowych sposobów na rybiki.

Najważniejsza rzecz – jak się pozbyć rybików?

Jak już wspomniano, ten rodzaj owada uwielbia ciemność, dlatego trudno dostrzec rybiki w ciągu dnia. Najpierw trzeba znaleźć miejsca w mieszkaniu, gdzie najczęściej spotyka się te insekty. Można to określić zarówno przez ich obserwacje, jak i przez ślady pozostawione przez te owady. Bytowanie rybików można zlokalizować poprzez ich odchody, które przypominają małe ziarnka pieprzu. Ponadto na papierze zauważalne są żółte plamki lub niewielkie otworki, które można zobaczyć na tkaninach. Tak, więc, po określeniu siedliska owadów należy przystąpić do instalacji pułapek wykorzystując domowe sposoby na rybiki.

Jak pozbyć się rybików za pomocą pułapek własnej roboty?

  • Pułapki są zrobione w bardzo prosty sposób: szklany słoik litrowy owija się na zewnątrz taśmą i do środka wkładana jest przynęta: kawałek chleba lub coś innego. W nocy rybiki dostaną się do słoika i nie będą mogły się z niego wydostać, ponieważ ściany słoika są śliskie.
  • Kolejnym typem pułapek, które można wykorzystać, aby pokonać rybiki jest pułapka z gazety. Należy gazetę zwinąć w rolkę, ciasno ściągając krawędzie za pomocą gumek. Gazetę należy zmoczyć wodą i pozostawić na noc. Srebrzyki postrzegają takie znalezisko, jako idealne siedlisko i będą wgryzać się w gazetę. Rano pozostaje tylko szybko podnieść gazetę i wyrzucić ją. Warto zauważyć, że jedna taka pułapka może nie wystarczyć, więc trzeba będzie wykonać powyższe kroki kilka razy.
  • Rybiki – jak się pozbyć tych owadów znanymi sposobami na inne owady? Można wykorzystać dowolną lepką pułapkę, na przykład na karaluchy. W każdym przypadku, aby zwiększyć wydajność, należy użyć przynęty tzn. kawałka chleba lub innych produktów zawierających skrobię.
Inne artykuły:  Ile schną tynki
jak się pozbyć rybików z łazienki własnego domu
Fot. Czy da się skutecznie pozbyć rybików z łazienki własnego domu ?

Jak się pozbyć rybików za pomocą innych domowych sposobów?

Jak pozbyć się rybików z łazienki? Dobrym sposobem, który zmusi rybiki do opuszczenia łazienki, jest cytrusowy zapach. Trzeba tylko kupić mały olejek eteryczny cytrynowy, rozcieńczyć w wodzie i spryskać miejsca, w których zauważono owady. Ta metoda jest najlepiej dostosowana do rzadko używanych zamkniętych pudeł i małych pomieszczeń. Tam zapach utrzymuje się bardzo długo i uratuje łazienkę i kuchnię przed szkodnikami, poza tym można cieszyć się świeżością zapachu cytrynowego. Innym domowym sposobem na rybiki jest skórka z owoców cytrusowych. Można walczyć z owadami za pomocą skórki, ścierając ją na tarce i rozkładając w miejscach bytowania insektów.

Jak pozbyć się rybików z kuchni?

Sposobem pozbycia się rybików z kuchni jest odstraszenie ich zestawem silnie pachnących przypraw, rozkładając je na szafkach. Odpowiednie są szałwia, cynamon, liść laurowy i inne. Przyprawy i zioła to sprawdzony i doskonały środek na odstraszenie rybików z każdego pomieszczenia w domu. Ten typ owadów nie toleruje smaku i zapachu wielu przypraw. Trzeba wiedzieć, że rybiki wyniosą się z pomieszczenia, w którym odczuwalny jest aromat zmielonego pieprzu. Ponadto skutecznie zniechęca ich zapach takich ziół takich jak: szałwia, mięta pieprzowa czy wrotycz pospolity.

Jak pozbyć się rybików z domu za pomocą nieorganicznych związków chemicznych?

Kwas borowy to substancja która może zniszczyć zarówno dorosłe osobniki jak i ich jaja. Roztwór kwasu borowego wlewa się do pistoletu natryskowego, po czym roztwór rozpyla się w miejscach, w których te owady lubią się pojawiać. Najważniejsze to nie przegapić listwy przypodłogowej także w łazience. Podczas stosowania tego środka należy pamiętać, że opary kwasu borowego mogą powodować reakcję alergiczną lub silny kaszel. W związku z tym opryskiwanie powinno odbywać się przy użyciu środków ochrony osobistej.

Inne artykuły:  Jak drony rewolucjonizują pomiary geodezyjne

Rybiki – jak się pozbyć tych natrętów za pomocą ziemi okrzemkowej? Ten sposób jest uważany za skuteczny przeciwko wielu pełzającym szkodnikom. Ostre krawędzie ziaren ziemi przedostają się do żołądka owada, po czym rybiki giną. Jednocześnie nie ma negatywnego wpływu na zwierzęta domowe i ludzi. Ziemię okrzemkową wystarczy rozłożyć w miejscach występowania szkodników. Rano można wszystko wyczyścić odkurzaczem, razem z martwymi owadami.

Jak się pozbyć rybików za pomocą naparów?

Napary na bazie goździków należą do praktycznych domowych sposób na rybiki. Do jednego litra wody wrzucić 100 gramów goździków, pozostawić na dwie godziny. Następnie naparem napełnić butelką z rozpylaczem i rozpylać tam, gdzie widziano rybiki. Napar goździkowy może odświeżyć zapach w kuchni, a jednocześnie odstraszyć szkodniki.

Jak się pozbyć rybików z łazienki za pomocą naparów na bazie lawendy?. Przygotowanie substancji czynnej jest bardzo proste, podobnie jak na bazie goździków. Ale do przygotowania takich naparów potrzebny jest olejek lawendowy lub świeża lawenda.

 Jak pozbyć się rybików z domu na zawsze?

Nie trzeba martwić się tym, że z powodu szybkiej płodności rybików nie będzie można pozbyć się ich na zawsze. Aby osiągnąć pożądany rezultat, po prostu trzeba przestrzegać prostych zasad.

  • Przede wszystkim starać się przestrzegać wskaźników optymalnej wilgotności, nie dopuszczać do nadmiernego gromadzenia się wilgoci, nie przechowywać mokrych rzeczy w łazience, okresowo osuszać pomieszczenie. Świetnym narzędziem jest elektryczny podgrzewany wieszak na ręczniki.
  • Ważne jest również, aby pozbawić owadów ich źródła pożywienia. Aby to zrobić, trzeba używać specjalnych pojemników, i słoików do przechowywania żywności. Stare ubrania wkładać do plastikowych toreb żywność przechowywać w papierowych torebkach, kartonach.
  • Jeśli w kuchni lub w łazience są pęknięcia w ścianach, należy je uszczelnić. W przeciwnym razie rybiki zaczną składać jaja. I ciągle będzie towarzyszył problem jak sie pozbyc rybików?

Nie można zapominać o okresowym czyszczeniu pomieszczeń, często odkurzać powierzchnie płaskie. Z małych pęknięć odkurzacz jest w stanie wyciągnąć młode okazy rybików.