Dzięki zastosowaniu rekuperatora można zmniejszyć straty ciepła wynikające z wentylacji. To właśnie dlatego to rozwiązanie cieszy się tak dużym zainteresowaniem – pozwala na uzyskanie realnych oszczędności. Sprawdź, jak działa taki system w praktyce i czy jego montaż zawsze się opłaca? Dowiedz się również, gdzie szukać godnych polecenia wykonawców.
Rekuperacja – co to jest?
Rekuperator to urządzenie ogrzewające świeże powietrze napływające do pomieszczeń ciepłem powietrza wywiewanego. Dzięki wykorzystaniu wymiany temperaturowej następuje odzysk ciepła z wentylacji. Sprawność najlepszych urządzeń przekracza nawet 90%, co sprawia, że ich wydajność jest naprawdę pokaźna. Co za tym idzie, można sporo zaoszczędzić.
Rekuperacja jest nazywana oszczędną wentylacją i to pojęcie bardzo dobrze oddaje zasadę jej działania. Rekuperator może być bowiem montowany zamiast standardowego systemu grawitacyjnego, w którym ruch powietrza odbywa się samoczynnie. Jednak nie tylko zastosowanie dodatkowych wentylatorów jest tu kluczowe. Najważniejszą korzyścią jest możliwość zminimalizowania strat ciepła, które są charakterystyczne dla tradycyjnej wentylacji.
Rekuperacja przewiduje zastosowanie dwóch wentylatorów – nawiewnego i wywiewnego. Ważnym elementem całego systemu jest również wymiennik ciepła. To właśnie w nim powietrze dopływające do wnętrza domu ogrzewa się od cieplejszego – wywiewanego. Dodatkowymi, ale także istotnymi elementami są filtry. Dzięki nim można uzyskać kolejną korzyść, ponieważ wychwytują one wszelkie zanieczyszczenia, które dostają się do wnętrza w wyniku działania wentylacji. Mowa między innymi o:
- kurzu,
- pyłkach roślin
- cząsteczkach smogu,
- nadmiernej wilgoci.
Montaż rekuperatora to więc nie tylko możliwość obniżenia rachunków za ogrzewanie, ale również szansa na poprawienie parametrów powietrza, którym oddychają domownicy. Jest to istotna wartość przede wszystkim dla alergików czy astmatyków, ale nie tylko – to korzyści zdrowotne dla każdego.
Rekuperacja – czy warto?
Z pewnością warto rozważyć montaż rekuperatora ze względu na wyżej wymienione korzyści, czyli przede wszystkim możliwość obniżenia wydatków na ogrzewanie oraz poprawę jakości powietrza w domu.
Wiele osób zastanawia się jednak, jak wygląda kwestia kosztów instalacji rekuperacji – czy warto w to inwestować i po jakim czasie taki wydatek się zwróci. Jak wyjaśniają specjaliści z firmy NOWBUD zajmującej się montażem i serwisowaniem rekuperacji, wiele zależy od rodzaju i stanu budynku.
Na rekuperator najlepiej zdecydować się już na etapie stawiania obiektu, ewentualnie podczas planowania generalnego remontu. W takim przypadku system po prostu zastępuje inne rodzaje wentylacji – która i tak musi zostać przewidziana w każdym obiekcie. Wydatki są zatem nieco wyższe niż w przypadku przewodów grawitacyjnych, jednak możliwość radykalnego obniżenia kosztów eksploatacyjnych w przyszłości sprawia, że jest to inwestycja zdecydowanie warta uwagi.
Nieco większy problem stanowi przystosowanie starszych systemów wentylacyjnych do działania wraz z rekuperatorem. Wynika to z tego, że w tym przypadku prace są bardziej zaawansowane i wymagają większych nakładów czasu, energii i kosztów.
Montaż rekuperatora – na czym polega?
Założenie rekuperatora obejmuje następujące etapy:
- konsultacja inżynierska,
- stworzenie projektu,
- zakup rekuperatora,
- stworzenie instalacji,
- montaż i uruchomienie systemu.
Jest to zatem dość wymagający proces, przy czym dużo szybciej i łatwiej można go przeprowadzić w nowopowstających obiektach. Dlatego właśnie warto pomyśleć o tym już na samym początku, by zminimalizować koszty. Jeśli planujesz zlecenie montażu rekuperatora, wybieraj firmy, które specjalizują się w takich zadaniach i mogą poszczycić się bogatym portfolio. Od prawidłowo przeprowadzonej instalacji zależy wydajność systemu, a w konsekwencji to, ile możesz zaoszczędzić.
Warto również podkreślić, że systemy rekuperacji są niemal bezobsługowe. Do zadań właściciela należy jedynie wymiana filtrów raz na kilka miesięcy oraz zlecanie przeglądów technicznych w okresach przewidzianych przez producenta sprzętu.
Napisz pierwszy komentarz.