Cylindryczne wiertła udarowe do betonu to popularne narzędzia do prowadzenia prac remontowo – budowlanych, które współpracują z wiertarkami udarowymi oraz młotami udarowo-obrotowymi z uchwytem wiertarskim. Sprawdzają się podczas pracy w betonie, cegle oraz kamieniu naturalnym. Przez większość czasu wiertła te pracują przy włączonym udarze – praca z wyłączoną funkcją udaru wykonywana jest tylko podczas nawiercania, szczególnie w twardych materiałach, takich jak ceramika lub twardy beton. Wiertła tego typu stosowane są głównie przez instalatorów, renowatorów, hydraulików oraz elektryków.

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze wiertła?

  • Precyzyjne i stabilne prowadzenie wiertła

Jest to szczególnie ważne w początkowej fazie wiercenia, ale także w dalszych fazach pracy – precyzja ma decydujący wpływ na możliwość uzyskania perfekcyjnych otworów. Warto zaopatrzyć się w wiertło, które prowadzi się pewnie oraz precyzyjnie i nie zsuwa się nawet podczas pracy w śliskich materiałach. Dobrym przykładem takiego narzędzia jest wiertło udarowe Active Power marki Hawera, które wyposażone jest w ostrza z węglika spiekanego zapewniające wysoką trwałość narzędzia oraz zapobiegające wykruszaniu się ostrza. Jednocześnie ma ono gwarancję wysokiej dokładności (potwierdzoną niemieckim certyfikatem PGM), dzięki czemu umożliwia wywiercenie idealnych otworów oraz stabilnych mocowań pod kotwy.

  • Szybkość wiercenia

Wiercenie w betonie wiertłem udarowym bywa czasochłonne i uciążliwe, dlatego ważnym parametrem mającym wpływ na wybór odpowiedniego narzędzia jest szybkość postępu prac. Wiertło powinno być wyposażone w odpowiednio zaprojektowany wierzchołek centrujący oraz ostre krawędzie tnące. Wyjątkowo dobrze sprawdzają się krawędzie szlifowane diamentowo, dzięki którym uzyskuje się bardzo dużą siłę kruszenia materiału.

  • Trwałość wiertła

Trwałość wiertła zależy przede wszystkim od materiału, z którego jest wykonane, konstrukcji główki oraz stopnia odporności na rdzę. Najbardziej trwałe narzędzia powstają z wysokiej jakości stali szybkotnącej i posiadają płytkę z węglika spiekanego, która zapobiega wykruszaniu się ostrza.

  • Szybkość odprowadzania urobku

Szybkość wiercenia zależy w dużym stopniu od tempa odprowadzania urobku. Im szybciej jest on usuwany, tym mniejsze ryzyko zatkania otworu przez zwierciny, a w konsekwencji – spowolnienia pracy. Decydującą rolę pełni w tym przypadku spirala. Gdy jest odpowiednio zaprojektowana, oprócz szybkiego odprowadzania urobku redukuje również wibracje. Efekt ten zapewniają wiertła ze spiralą o 2 zwojach.

  • Przenoszenie mocy elektronarzędzia na wiertło

Istotna jest również moc, z jaką pracuje wiertło. Kluczową rolę pełni tu stabilne mocowanie w uchwycie wiertarskim, dzięki czemu moc urządzenia jest w pełni przenoszona na wiertło. Pozwala to na wyeliminowanie ryzyka jego przeciążenia, zapewnia przy tym bezpieczne warunki pracy i zwiększa jej efektywność.

Inne artykuły:  Praca w betonie. Wiertła z uchwytem cylindrycznym

Decydując się na wybór wierteł warto zainwestować w narzędzia wysokiej jakości – dzięki dużej efektywności i trwałości szybko się zwrócą. Oszczędności bywają w tym przypadku pozorne. Zachęcamy do skorzystania z fachowej wiedzy ekspertów Profi Partner, którzy dobiorą wiertła najlepiej dostosowane do charakteru prowadzonych prac. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub odwiedzenia naszego sklepu firmowego w Warszawie (Ursus) przy ul. Posag 7 Panien 6.