Podczas pracy spędzamy wiele godzin przy biurku. Czasami są to zadania do zrealizowania na komputerze, innym razem obowiązki projektowe na kartce papieru – wszystko zależy od wykonywanego zawodu. W każdym z przypadków niezbędne jest jednak doświetlenie przestrzeni roboczej. Do tego celu należy wykorzystać właściwie oprawy oświetleniowe.
Jakich lamp używać do pracy? Czym powinny się one wyróżniać? Jakie źródła światła zastosować w oprawach na biurko? O tym wszystkim napiszemy poniżej.
Oświetlenie biurka do pracy – dlaczego jest ważne?
Praca przed komputerem lub realizowanie precyzyjnych zadań wzrokowych (np. pisanie lub szkicowanie projektów) wymaga dobrego oświetlenia. W innym razie wykonywanie poszczególnych czynności potrafi być mocno utrudnione lub wręcz niemożliwe.
Warto pamiętać o tym, że długotrwała praca w źle oświetlonej przestrzeni bywa groźna dla zdrowia. Powoduje oczywiście przede wszystkim problemy ze wzrokiem – obniżoną ostrość widzenia, rozmycie obrazu. Może jednak doprowadzić też do innych dolegliwości, jak bóle i zawroty głowy, nadmierne zmęczenie, co przekłada się na samopoczucie, a także efektywność pracy.
Oświetlenie stanowiska pracy a przepisy BHP
Parametry oświetlenia na stanowisku pracy precyzyjnie regulują przepisy BHP, a zwłaszcza akt prawny PN-EN 12464-1:2004, który dokładnie określa, jakie warunki są bezpieczne i komfortowe do realizowania nawet bardzo precyzyjnych zadań wzrokowych na danym stanowisku pracy.
Pamiętajmy, że oświetlenie na biurku nie może oddziaływać w negatywny sposób na wzrok pracownika. Dlatego trzeba zapewnić zarówno oświetlenie główne (zazwyczaj lampy sufitowe), jak i oprawy zadaniowe, które doświetlają bezpośrednio przestrzeń w miejscu pracy. Szeroki wybór takich lamp można znaleźć choćby na stronie: Lampy.it.
Czym musi się wyróżniać taka lampa? Przede wszystkim ma dawać rozproszone światło, równomiernie rozjaśniające cały blat do pracy – bez pozostawiania obszarów zacienionych lub powstawania odbłysków, które podrażniają i nadmiernie męczą wzrok. Tak samo ważne jest odpowiednie natężenie i temperatura barwowa światła.
Jakie lampy stosuje się do oświetlenia miejsca pracy?
Do bezpośredniego oświetlania biurka w gabinecie stosuje się najczęściej oprawy stojące stołowe, nieco rzadziej podłogowe. Warto wybrać model z opcją regulowania kąta padania światła i wysokości lampy, by dopasować oświetlenie do aktualnych potrzeb. Przydaje się to zwłaszcza, gdy przy biurku wykonuje się różnego typu czynności, bądź korzysta z niego więcej osób.
Znacznie rzadziej do oświetlenia blatu używa się lamp wiszących. Jeśli jednak podejmie się decyzję o wyborze takiej oprawy, trzeba dobrać wysokość zawieszenia, by lampa doświetlała całą przestrzeń do pracy oraz nie utrudniała przemieszczania się.
Wygodne biuro – optymalne warunki oświetleniowe do pracy
O czym jeszcze pamiętać? Do każdej lampy biurkowej potrzebne są źródła światła. Warto wybrać praktyczne i nowoczesne produkty LED. Odznaczają się wysoką energooszczędnością i bezawaryjnością, a przy tym występują w wielu wariantach, co pozwala znaleźć model potrzebny na różnych stanowiskach pracy.
Natężenie światła przy biurku zależy głównie od specyfiki realizowanych obowiązków. Do pisania lub czytania potrzebny jest strumień światła nie słabszy niż 500 lx. Do precyzyjnych prac kreślarskich mogą być jednak przydatne żarówki emitujące światło na poziomie 1000 lx.
Jaką temperaturę barwową wybrać? Można spotkać oświetlenie LED o różnej barwie. Do efektywnej pracy najlepiej sprawdzają się jednak żarówki dające światło neutralne (zbliżone do naturalnego) lub wpadające w chłodniejsze odcienie, poprawiające koncentrację.
Idealnie oświetlone biurko w gabinecie – rozwiązania dla wymagających
Od tego, czy uda się zapewnić odpowiednie oświetlenie biurka, zależy efektywność działania oraz samopoczucie pracownika.
Równocześnie praktyczna lampa spełnia w przestrzeni roboczej nie tylko zadania praktyczne, ale też staje się w nim ważnym elementem estetycznym całej aranżacji. Warto zatem zadbać o to, by zarówno do biura, jak i domowego gabinetu wybrać produkty funkcjonalne i stylowe, łącząc tym samym pożyteczność z prawdziwą przyjemnością.
Napisz pierwszy komentarz.