Ocieplanie ścian od wewnątrz nie należy do czynności, które są wykonywane często. Wynikiem tego jest przekonanie, że jest to działanie mniej korzystne niż ocieplanie od zewnątrz. Zdarza się jednak tak, że takie rozwiązanie jest jedynym sposobem pozwalającym na poprawę izolacyjności mieszkania. W jaki sposób skutecznie można ocieplić dom bądź mieszkanie od wewnątrz?

Ocieplenie budynku od wewnątrz

Ocieplenie ścian od wewnątrz powinno być przeprowadzone w sytuacji, kiedy zależy nam na zmniejszeniu kosztów związanych z ogrzewaniem i nie ma możliwości wykonania ocieplenia od zewnątrz. Taka sytuacja pojawia się, gdy mieszka się w budynku zabytkowym, bądź też nie chce się uszkodzić elewacji.

Takie działanie warte jest rozważenia także wówczas, gdy zamieszkujemy zabudowę bliźniaczą bądź też szeregową, a inni lokatorzy nie chcą ocieplić całego budynku.

Podkreślić należy fakt, iż ocieplenie ściany od wewnątrz niestety przyczynia się do zabrania cennej przestrzeni w środku pomieszczenia. Przegroda, która jest izolowana od wewnątrz, staje się chłodniejsza. Co więcej, pojawia się w tym przypadku większe narażenie na urazy spowodowane przez zawilgocenie, a także działanie niskiej temperatury. W związku z tym dobrym rozwiązaniem jest uzyskanie projektu ocieplenia, który uwzględni właściwą grubość izolacji, fizykę budowli, a także uchroni przed kompensacją pary wodnej w przegrodzie.

Inne artykuły:  Jaki jest sposób na spuszczenie wody z boilera elektrycznego ?
ocieplenie domu od wewnątrz
fot. Ocieplenie domu od wewnątrz pozwoli Ci cieszyć się ciepłem w chłodne dni

Jakie materiały zastosować do ocieplenia budynku od wewnątrz?

W tym przypadku wykorzystać możemy dwa rozwiązania, a mianowicie wełnę mineralną, a ponadto bloczki wykonane z betonu komórkowego. W przypadku pierwszego tworzywa czynność jest bardziej pracochłonna. Niezbędne jest bowiem przeprowadzenie budowy stelaża, a także docinanie oraz montaż płyt gipsowo-kartonowych przeznaczone do pełnienia funkcji okładziny ściennej.

W przypadku ocieplenia ścian od wewnątrz z wykorzystaniem wełny mineralnej trzeba wybrać takie płyty, które zdecydowanie wyróżniają się mniejszym współczynnikiem przewodzenia ciepła λ. Dzięki temu izolacja będzie charakteryzowała się mniejszą grubością, a nam uda się uzyskać więcej przestrzeni w mieszkaniu.

Bloczki z betonu komórkowego dostępne są w różnych grubościach, od 5 do 20 centymetrów. Wybór właściwego rozwiązania uzależniony będzie od izolacyjności, którą pragnie się uzyskać. Gdy chcemy jak najszybciej uzyskać odpowiedni efekt, powinniśmy właśnie zdecydować się na ten rodzaj materiału. Charakteryzuje się on również prostota wykonania. Bloczki z betonu komórkowego są niezwykle łatwe, jeżeli chodzi o kwestię obróbki. Wyróżniają się również szybkością montażu.

Dość wysoka przepuszczalność pary wodnej oraz umiejętność szybkiego wchłaniania wykorzystanie bloczków z betonu komórkowego nie wymaga paraizolacji, co niestety musi być przeprowadzone, w przypadku ocieplenia wełną mineralną.

Ocieplenie ściany od wewnątrz – przygotowanie

Przed przystąpieniem do zasadniczego działania koniecznie trzeba usunąć zbędne elementy, takie jak gwoździe, półki, grzejniki, a także inne przedmioty. Otwory znajdujące się w ścianie powinny być zaszpachlowane. Ściana musi być oczyszczona z zanieczyszczeń. Ważne jest to, żeby pozbyć się pozostałości farby bądź tynku.

Inne artykuły:  To warto wiedzieć o budowie domu
ocieplanie ścian od wewnątrz
fot. Ocieplanie ścian od wewnątrz wymaga odpowiedniego projektu

Ocieplanie domu od wewnątrz z wykorzystaniem wełny mineralnej

W tym przypadku oprócz wełny mineralnej trzeba również nabyć profile aluminiowe CW, a także UW. Są one niezbędne do budowy stelaża. Jest on umieszczany 2 centymetry od powierzchni ściany. Jest to ważne, gdyż wówczas para wodna nie spowoduje zawilgocenia materiału izolacyjnego.

Zwrócić należy uwagę na to, że profile poziome UW montowane są do sufitu oraz podłogi. Pomiędzy profilami lokalizuje się w odległości odpowiadającej szerokości płyt profile pionowe CW. Następnie przestrzeń, która występuje pomiędzy profilami, trzeba wypełnić wełną mineralną. Całość powinna być dobrze okryta folia paraizolacją, która ma wysoki opór dyfuzyjny.

Wykonując ocieplanie ścian od wewnątrz, trzeba przede wszystkim przeprowadzić montaż płyt gipsowo-kartonowych. W tym przypadku przykręca się je do profili pionowych stelaża , wykorzystując wkręty.

ocieplenie ścian od wewnątrz
fot. Ocieplenie ścian od wewnątrz może wyglądać na prawdę pięknie !

Izolacja ścian od wewnątrz przed wilgocią z wykorzystaniem bloczków z betonu komórkowego

Ten rodzaj materiału przykleja się do ścian na zaprawę murarsko-tynkarską. Powinna być ona przygotowana z uwzględnieniem instrukcji, która umieszczona jest na opakowaniu. Trzeba ją zastosować na całą powierzchnię bloczków. Grubość warstwy zaprawowej powinna kształtować się na poziomie od 8 do 10 mm. Bloczki trzeba docisnąć od miejsca docelowego, a następnie płynny ruch powinien przenieść je do odpowiedniej lokalizacji. Co więcej, mogą być one docięte do właściwego kształtu. Warto zatem mieć piłę mechaniczną.

Gdy już przykleimy bloczki do ściany, możemy je wyrównać wykorzystując pacę do szlifowania. Dalsze działanie polega na pokryciu ich powierzchni warstwą zaprawy. W niej zatapia się siatkę z włókna szklanego. Gramatura powinna kształtować się na minimalnym poziomie 145 g/m2. Dzięki temu uchronimy się od pęknięć. Na końcu trzeba wszystko wyrównać. Taka ściana może być pomalowana albo wygładzona z użyciem gładzi gipsowej.

Inne artykuły:  Co musisz wiedzieć o płytach HPL