Site icon Wszystko do budowy domu – Portal Budowlany

Jak urządzić mały pokój w bloku – najważniejsze zasady?

jak urządzić mały pokój w bloku

Urządzenie wnętrza małego pokoju nie jest takie proste, ponieważ trzeba sprawić, by było ono funkcjonalne i piękne. Małe pokoje można znaleźć w blokach i domach prywatnych, w wielkim mieście i małym miasteczku. Posiadając mały pokój jak urządzić jego przestrzeń, aby korzystać z niego zgodnie z przeznaczeniem?. Bardzo ważne jest odpowiednie dekorowanie wnętrza i wybieranie naprawdę niezbędnych mebli, które mogą zapewnić komfort i przytulność.

Jak urządzić mały pokój – najważniejsze zasady?

W nowoczesnym budownictwie mały pokój może stanowić sypialnia, kuchnia, pokój dziecięcy a także salon. Nie zawsze można ponownie wyposażyć mieszkanie i zburzyć parę niepotrzebnych ścian, aby było bardziej przestronne i jasne. Takie pomysły rodzą się w głowach osób w dużych aglomeracjach miejskich, którzy posiadając mały metraż główkują jak urządzić mały pokój w bloku? Kompetentne podejście do projektowania pomoże nawet mieszkaniu z małymi pokojami, stworzyć doskonałe miejsce do mieszkania. Należy zrobić wszystko, aby przestrzeń małego pokoju była wypełniona światłem, dosłownie oddychając przestrzenią. Największymi wrogami małych kwadratów są ciemność i izolacja.

Jak urządzić mały pokój? Konieczne jest, aby pomieszczenie było jak najbardziej jasne. Pomogą w tym ściany, meble, oświetlenie i inne elementy projektu. Aranżacje najbardziej udanych wnętrz małych pomieszczeń pokazują, że jasne kolory zwiększają przestrzeń, wprowadzając w błąd percepcję. Warto uczynić wszystkie powierzchnie z lekkim wykończeniem: ściany, sufit, podłoga.

Można wyróżnić jedną ze ścian małego pokoju. Do tego pasuje dekoracyjna farba strukturalna lub tapeta.Tę technikę najlepiej zastosować na ścianie naprzeciwko drzwi. Krajobrazy przedstawione na fototapetach to doskonała technika, która pozwala jeszcze skuteczniej oszukać umysł. Fotografie dużych przestrzeni prowadzą do innego, bardziej przestronnego miejsca. Jak urządzić mały pokój dekorując ściany? Nie można przykleić tapety zawierające małe elementy. Lepiej niech będą to szerokie pionowe paski lub duże elementy.

fot. Nie jeden z nas zastanawiał się jak urządzić mały pokój, aby był przestronny

Jak urządzić bardzo mały pokój?

Duży obiekt artystyczny odwróci uwagę od wielkości pomieszczenia i paradoksalnie, pomoże wnętrzu. Tworząc projekt małej sypialni, należy zwrócić uwagę na ściany. Wynika to z faktu, że w ogólnej kolorystyce powinny dominować jasne i spokojne odcienie. Trzeba pamiętać, że ciemne kolory sprawiają, że mały pokój jest jeszcze mniejszy, ograniczając jego przestrzeń. Wybierając odcień tapety lub farby, należy preferować jasnozielone, jasnoniebieskie odcienie. Jak urządzić małą sypialnię w bloku, aby zyskała przestronności? Trzeba zwracać uwagę na kolor sufitu. Zatrzymać się na wyborze koloru białego, taka decyzja spowoduje, że sufity staną się wyższe i zwiększą przestrzeń.

Optymalne dla małego pokoju jest połączenie dwóch lub trzech kolorów. Pierwszy kolor (najjaśniejszy) nazywany jest kolorem bazowym. To główny ton ścian, sufitu. To nie musi być tylko biały kolor. Do dobrze oświetlonego pokoju nadają się chłodne pastelowe odcienie niebieskiego, liliowego, szmaragdowej zieleni. W ciemnym pokoju lepiej wybrać ciepłe i neutralne odcienie: jasnożółty, beżowy, różowy

Małe sztuczki aranżacyjne w małym pokoju

Jak wspomniano wcześniej, małe elementy konstrukcyjne sprawiają, że wnętrze jest bardziej nasycone i tworzy fałszywe wrażenie ogromnej przestrzeni.

Wystrój i dodatki, z powodzeniem uzupełniają wnętrze:

fot. Nasze meble do małego pokoju muszą być pojemne, aby pomieścić jak najwięcej rzeczy

Jak umeblować mały pokój?

Aby uniknąć zmniejszania i tak już małej przestrzeni z powodu niewłaściwie dobranych mebli, trzeba przestrzegać kilku prostych zasad. Aby pomieszczenie wydawało się większe, wszystkie szczegóły i przedmioty w nim zawarte muszą być usprawnione, aby nie zaśmiecać przestrzeni. Trzeba powstrzymać się od używania mebli do małego pokoju o krzykliwych odcieniach. Preferowane są naturalne kolory. Mogą to być ciemnobrązowe meble szafkowe, ale elementy mebli tapicerowanych powinny być jaśniejsze. Dobre odcienie do mebli to: piasek, jasnobrązowy, jasnoszary i beżowy.

Być może najlepszym rozwiązaniem byłyby wielofunkcyjne meble modułowe. Dobrym pomysłem jest zainstalowanie szafy przesuwnej z lustrem, która wizualnie powiększy mały pokój a także pomieści wszystkie rzeczy, od pościeli, ubrania, zabawek dzieci po kapelusze i walizki. Jak umeblować mały pokój, aby go nie zagracić? Duże znaczenie ma łóżko, które nie powinno być narożnikiem, ale na przykład rozkładaną kanapą, która w nocy służy do spania, a w ciągu dnia po złożeniu może stać się miejscem do siedzenia dla całej rodziny. Innym rozwiązaniem są łóżka chowane w szafie, których w ciągu dnia nie widać, dopiero wieczorem rozkładane są do wypoczynku. Łóżka piętrowe to częsty element wyposażenia małych pomieszczeń, które posiadają swój indywidualny urok.

Jak urządzić mały pokój przy pomocy oświetlenia?

Nie można zapominać o świetle. Grze światła, często tworzą niezwykłe iluzje i po prostu działa cuda. Trzeba umieścić na obwodzie pomieszczenia na ścianach kilka lamp, ale tak, aby ich światło skierowane było w górę. Gdy światło odbija się od sufitu, tworzy komfort i wizualnie czyni pokój bardziej przestronnym. Naturalnie lampy powinny pasować do projektu małego pokoju i nie powinny być kłopotliwe i skomplikowane.

Preferowane są stosunkowo małe lampy, rzucające miękkie, rozproszone światło. Inną korzystną metodą urządzania małego pokoju jest umieszczenie luster. Może to być żyrandol z elementami lustrzanymi lub meble do małego pokoju z powierzchniami lustrzanymi. Idealną opcją jest szafa na całej ścianie z lustrzanymi drzwiami lub wkładami luster.

Exit mobile version