Podjazdy, nazywane też rampami dla osób niepełnosprawnych to konstrukcje odgrywające bardzo ważną rolę w ułatwieniu dostępności do różnych przestrzeni dla osób mających trudności w samodzielnym poruszaniu się. Kiedy najczęściej są one stosowane? Jak wygląda ich budowa?

Kiedy stosuje się podjazdy dla niepełnosprawnych?

Podjazdy przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami mają szerokie przeznaczenie i obecnie są one montowane w wielu miejscach.

Takie rampy wykorzystuje się między innymi w różnych miejscach publicznych, na przykład przy urzędach, placówkach opieki zdrowotnej, aptekach, sklepach, na dworcach i lotniskach, w muzeach, galeriach sztuki, szkołach czy przedszkolach, aby wspomnieć jedynie o paru takich miejscach.

Dodatkowo podjazdy wykorzystywane są również na terenach prywatnych, na przykład przy domach jednorodzinnych i mieszkaniach, gdzie pozwalają one na łatwy dostęp do budynków.

Budowa podjazdu dla niepełnosprawnych – krok po kroku

Jak odbywa się budowa podjazdów dla osób niepełnosprawnych?

1. Wybór nachylenia

Nachylenie jest jednym z najważniejszych czynników podczas budowy rampy dla osób niepełnosprawnych. Nachylenie określa się na podstawie długości podjazdu. Pozwala to na bezpieczne i łatwe poruszanie się po rampie przez osoby z niepełnosprawnością ruchową.

2. Wybór długości

Długość rampy będzie zależała od wysokości wzniesienia, które należy pokonać. W przypadku dłuższych ramp konieczne jest podzielenie ich na krótsze odcinki wyposażone w płaskie platformy.

Inne artykuły:  Jak wygląda branża budowlana w poszczególnych miastach?

3. Wybór materiałów

Rampy dla osób niepełnosprawnych mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym z betonu, aluminium lub stali. Wybór materiałów będzie zależał od takich czynników, jak trwałość, koszt i wymogi instalacji. Bardzo popularny jest podjazd dla niepełnosprawnych stalowy, który może być zamontowany w niemalże każdym miejscu, także jako dodatek do istniejących już budynków.

4. Zastosowanie poręczy

Po obu stronach podjazdu należy zainstalować poręcze, aby zapewnić wsparcie osobom niepełnosprawnym. Należy wykonać na całej długości rampy i powinny one znajdować się na dwóch wysokościach.

5. Zastosowanie powierzchnie antypoślizgowych

Rampa powinna mieć antypoślizgową powierzchnię, aby zapobiec poślizgnięciom i upadkom. Do tego celu wykorzystuje się różne materiały, na przykład gumę, taśmę antypoślizgową. Z kolei podjazd dla niepełnosprawnych stalowy wykonuje się z ażurowych płyt, które mają podobne właściwości.

6. Wykonanie drenażu

Rampa powinna być zaprojektowana tak, aby umożliwiać odpowiedni drenaż, co zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się wody, co może stwarzać ryzyko poślizgnięcia. Gdy budowany jest podjazd dla niepełnosprawnych stalowy, wtedy woda jest łatwo odprowadzana przez ażurowe płyty metalowe.