Jeżeli nie radzisz sobie z instalacjami elektrycznymi i podłączenie podstawowych elementów takiej instalacji jest dla Ciebie problematyczne, to zawsze powinieneś wezwać fachowca. Osoba, która zawodowo zajmuje się prądem z pewnością wszelkie prace wykona sprawnie i fachowo. Oczywiście w momencie wymiany czy montażu gniazdka nie ma sensu wzywać profesjonalnej ekipy. Możesz samodzielnie wymienić niektóre elementy instalacji elektrycznej, ale zawsze musisz pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Warto dobrze rozplanować instalację elektryczną

Już na etapie projektowania domu lub aranżacji mieszkania powinieneś wiedzieć, gdzie gniazdka elektryczne powinny być podłączone. Jeżeli budujesz nowy dom, warto zaprojektować instalację elektryczną w taki sposób, żeby nie wymagała ona później przebudowy. Jeżeli planujesz duży remont, również zastanów się nad właściwym rozmieszczeniem gniazd i kontaktów. Na tych akcesoriach nie warto oszczędzać. Chyba nie ma osoby, która wprowadziłaby się do nowego mieszkania i nie brakowałoby jej chociaż jednego gniazdka w konkretnym miejscu. Dlatego bardzo ważne jest przemyślane rozplanowanie instalacji elektrycznej.

Montaż gniazdka elektrycznego – najważniejsze jest bezpieczeństwo

W momencie, kiedy korzystamy już z instalacji i zdarza się konieczność wymiany czy montażu gniazdka elektrycznego, w większości przypadków możesz wykonać to sam. Pamiętaj jednak, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Dlatego, jeżeli zastanawiasz się, czy musisz odłączyć prąd, rozpoczynając montaż gniazdka, to może lepiej, żebyś jednak zaniechał takich prac i zlecił je fachowcom. Oczywiście prąd musi być wyłączony. Trzeba wyłączyć wszystkie bezpieczniki i upewnić się, że w gniazdku nie ma już prądu. W przeciwnym razie zwykła i prosta czynność może skończyć się wielką tragedią.

Inne artykuły:  Obrusy na wymiar - jak wybrać odpowiedni rozmiar obrusu

Podłączenie gniazdka – jak się przygotować?

Jeżeli planujesz prace przy instalacji elektrycznej, choćby tak proste jak wymiana czy montaż gniazdka, to pamiętaj, żeby do tego przygotować potrzebne narzędzia. Jeżeli chcesz zamontować nowe gniazdo, przyda Ci się wiertarka z opcją kucia, młotek i kombinerki. Wszystko zależy od tego, czy masz już zamontowaną puszkę w ścianie czy też samodzielnie będziesz ją wykuwać i na nowo przeprowadzać kable. W przypadku wymiany gniazdka wystarczy dobry śrubokręt i próbnik napięcia. W obu przypadkach zadbaj o to, by miejsce pracy było dobrze oświetlone, a najlepiej zaplanuj takie prace na dzień, ponieważ powinieneś wyłączyć wszystkie bezpieczniki. Nieważne czy wymieniasz, czy montujesz gniazdka elektryczne. Zawsze musisz pamiętać o tym, żeby odłączyć prąd i sprawdzić, czy rzeczywiście gniazdko nie ma zasilania.

Na co zwrócić uwagę, montując gniazdko?

Jak zamontować gniazdko? Gotowa puszka w ścianie nie wymaga dużo pracy. Do puszki powinien być doprowadzony trzyżyłowy przewód zasilający, w którym znajduje się przewód fazowy, neutralny i ochronny. Musisz je rozpoznać i odpowiednio podłączyć. Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja, jeżeli sami montujemy gniazdo. Trzeba wtedy przygotować otwór pod puszkę elektryczną w ścianie oraz bruzdy pod przewody elektryczne. Najpierw zaznacz, w którym miejscu mają znaleźć się poszczególne elementy instalacji. Pamiętaj, że przewody powinieneś kłaść w liniach pionowych lub poziomych. Nie kładź nigdy kabli po linii skośnej. Po kilku latach nie będziesz o tym pamiętał i możesz je przypadkowo uszkodzić. Bruzdy pod kable powinny być wykute na ok 1,5 cm głębokości. Mniej więcej co 50 cm należy w nich wywiercić otwory na uchwyty montażowe. Puszkę montujemy w nowym miejscu na gniazdo elektryczne. Podłączenie gniazdka jest ostatnią czynnością.

Inne artykuły:  Komu powierzyć projektowanie wnętrz?

Kolorowe oznaczenia przewodów

Jak podłączyć gniazdko? Musisz przede wszystkim wiedzieć, co oznaczają odpowiednie oznaczenia i stosowane kolory kabli w przewodzie, który doprowadziłeś do puszki. Czarny, brązowy lub szary kabel to przewód napięciowy, niebieski przewód jest zawsze przewodem neutralnym, natomiast żółto-zielony to przewód uziemiający. Podpinając kable, zacznij od żółtego, który jako uziemienie należy podpiąć do bolca uziemiającego. Pozostałe dwa kable montujesz do wtyków. Na właściwe umiejscowienie kabli patrzymy zawsze z przodu gniazda i wtedy przewód fazowy podłączamy do lewego zacisku, niebieski neutralny do prawego, a zielono-żółty do bolca, czyli zacisku górnego. Następnie przykręcasz podstawę gniazdka do puszki elektrycznej. Dokręcając wkręty mocujące, rozpychasz prowadnice znajdujące się wewnątrz gniazdka elektrycznego i solidnie przymocowujesz w puszce. Na koniec mocujemy ramki i przykręcamy fronty.

Kiedy powinieneś wymienić gniazdko?

Kiedy powinniśmy wymieniać gniazdko elektryczne? Zawsze powinieneś wymienić gniazdko, jeżeli jest pęknięte czy uszkodzone mechanicznie lub zauważyłeś jakiekolwiek iskrzenie i dźwięki podczas podłączania sprzętów. Niepokoić powinny Cię również ślady nadpalenia na obudowie czy w pobliżu otworów, do których wkładamy wtyczkę. W takich przypadkach powinieneś bezzwłocznie wymienić je na nowe. Nie ma co się zastanawiać, ponieważ problemy, które wiążą się z wadliwym elementem instalacji elektrycznej, mogą być dużo większe niż koszt wymiany gniazdka.

Jak wymienić gniazdko elektryczne?

Wymiana i montaż gniazdek elektrycznych, niezależnie od tego czy dotyczy podłączenia gniazda podwójnego czy pojedynczego jest prostą sprawą, ale przed jakimkolwiek działaniem musisz wyłączyć bezpieczniki i upewnić się, że w gniazdku nie ma już prądu. Wyłączenie bezpieczników powinno wystarczyć, ale pamiętaj, że z prądem nie ma żartów, dlatego warto jeszcze sprawdzić próbnikiem napięcia albo po prostu podłączyć do gniazdka jakiekolwiek urządzenie, żeby się upewnić, że w gniazdku rzeczywiście nie płynie prąd. Dopiero wtedy możesz odkręcić śrubki mocujące obudowę gniazdka. Najczęściej będzie to pojedyncza śrubka między otworami, w które wkładamy wtyczkę, ale wszystko zależy od modelu gniazdka. Następnie powinniśmy odkręcić znajdującą się pod obudową puszkę, do której przymocowane są przewody. Puszka zwykle mocowana jest śrubkami do ściany. Po jej odkręceniu możemy ją swobodnie wyjąć z gniazda i uzyskać dostęp do przewodów. Zanim zdecydujesz się na ich odkręcenie warto zrobić im zdjęcie telefonem, żeby zawsze można było sprawdzić ich układ i miejsce, w którym dany przewód należy przymocować.

Inne artykuły:  Jak dbać o plisy okienne, aby zachować ich estetykę i funkcjonalność sypialni?

Gniazdka z uziemieniem i bez

Kable mogą być montowane w gniazdku na dwa sposoby. W starszych modelach wykorzystywano śrubki natomiast obecnie raczej specjalne zaciski. Mamy dwa rodzaje gniazd – nie licząc specjalistycznych – starsze bez bolca oraz nowsze z uziemieniem, czyli tak zwane gniazda z bolcem. W przypadku starszych znajdziemy w puszce tylko dwa przewody: fazowy i neutralny, czyli zero. W przypadku nowszych gniazd z bolcem mamy trzy przewody napięciowy, neutralny i uziemiający. Może się zdarzyć, że końcówki kabli będą za krótkie, żeby dobrze weszły w zaciski – wtedy musisz za pomocą szczypiec czy kombinerek zdjąć z kabla trochę izolacji, czyli plastikowej osłony. Niezależnie od tego, jaki sposób jest wymagany upewnij się, że każdy z przewodów został dobrze zamocowany i nie zmieni swojego położenia po dokręceniu gniazdka do ściany. Następnie wkładamy puszkę do gniazdka i przykręcamy ją z powrotem. Na samym końcu dokręcamy plastikową osłonkę.

Jak wygląda podłączenie gniazdka podwójnego?

Podłączenie gniazdka elektrycznego podwójnego wygląda podobnie. Ale uwaga! Przewód fazowy podłączmy po lewej zarówno w dolnym jak i w górnym gniazdku – odwróconym o 180 stopni. Teraz pozostaje Ci tylko włączyć główny bezpiecznik i sprawdzić, czy w gniazdku jest prąd. Jeśli podłączone do gniazdka urządzenie działa, to znaczy, że dobrze wykonałeś swoją pracę – jeśli nie, gdzieś popełniłeś błąd. Zdemontuj gniazdo i poszukaj przyczyny. Najczęstsze problemy to niestaranne przymocowanie przewodu lub podłączenie go w złym miejscu.