Drzwi zewnętrzne są prawdziwą wizytówką Twojego mieszkania. Niektórzy nawet mówią, że świadczą o domu tak samo, jak buty o człowieku. Oprócz walorów estetycznych warto zadbać, aby dobrze izolowały od uciążliwych hałasów i zapachów dochodzących z klatki schodowej, a jednocześnie były barierą chroniącą przed nieproszonymi gośćmi. Jak dobrać drzwi, które będą spełniać te wszystkie warunki?

Rodzaje drzwi zewnętrznych

Do mieszkania w bloku najlepsze są drzwi pełne uchylne, otwierane do wewnątrz. Drzwi otwierane na zewnątrz zapewniają większą ochronę przed niepożądanymi gośćmi, ponieważ ciężej je sforsować. Niestety stanowią niebezpieczeństwo dla osób znajdujących się na klatce i utrudniają ewakuację z budynku w czasie sytuacji kryzysowych. Z tego powodu niektórzy zarządcy budynków wielorodzinnych zakazują montaż drzwi otwieranych na zewnątrz.

Materiały używane do produkcji drzwi:

  • drewno, skrzydła z litego drewna są najsolidniejsze i najwytrzymalsze. Ich wysoka cena sprawia, że nie są pierwszym wyborem klientów. Pięknie się prezentują, ale trzeba pamiętać o regularnej impregnacji, jeżeli chcemy cieszyć oko ich ponadczasowym stylem,
  • materiały drewnopochodne, zazwyczaj płyty wykonane z wiórów, które są sprasowane pod ciśnieniem w wysokiej temperaturze. Charakterystyczna jest ich wytrzymałość i podatność na obróbkę. Mogą być pokryte okleiną lub farbą,
  • metal, drzwi wykonane z metalu cechuje niesamowita trwałość na uszkodzenia mechaniczne oraz bezproblemowe utrzymanie. Używane są często jako drzwi antywłamaniowe. Niestety są dość ciężkie, więc próba wniesienia ich samemu na czwarte piętro może się zakończyć klęską,
  • tworzywa sztuczne, skrzydła z tworzyw sztucznych mają wiele zalet. Mają świetne parametry izolacyjne oraz dźwiękochłonne, a w dodatku są łatwe do utrzymania w czystości. Z zewnątrz wykończone są okleinami, np. imitującymi drewno. Ich wada to niższa wytrzymałość na uszkodzenia.
Inne artykuły:  Jak wiercić w drewnie? Jakich wierteł użyć do drewna?

Dobra izolacja termiczna i akustyczna to podstawa

Jesteś zmęczony ciągłym hałasem na klatce? Wcale nas to nie dziwi. Klatka schodowa jest intensywnie użytkowana przez wielu mieszkańców, dlatego warto zadbać, żeby na co dzień nie męczył Cię płacz dzieci i głośne wzdychanie sąsiada wchodzącego na trzecie piętro.

Zamontuj drzwi, które porządnie wytłumią niechciane hałasy. Sprawdź parametr „Rw” podawany w decybelach. Im jest wyższy, tym będziesz słyszeć mniej hałasów dobiegających z klatki schodowej.

Drzwi do mieszkania nie są narażone bezpośrednio na niskie temperatury zimą, tak jak w przypadku drzwi zewnętrznych. Na nieogrzewanych klatkach schodowych panuje jednak niższa temperatura niż w Twoim mieszkaniu. Chcesz, aby do Twojego mieszkania nie dostawało się zimne powietrze z zewnątrz? Podczas zakupu drzwi zwróć uwagę na współczynnik „U”, który odpowiada za parametry izolacji cieplnej. Im niższy, tym wyższa izolacja.

Drzwi antywłamaniowe –  na co zwrócić uwagę?

Drzwi antywłamaniowe są podzielone na klasy. W ciągu ostatnich lat oznaczenia oraz sposób ich przyznawania się zmieniły. Na rynku dostępnych jest sześć klas drzwi; każda musi być potwierdzona odpowiednim certyfikatem. Klasa pierwsza oznacza ochronę przed włamaniem przy użyciu jedynie siły fizycznej. Klasa szósta oznacza ochronę przed włamywaczem używającym elektronarzędzi o dużej mocy. Sam zadecyduj jaka ochrona jest Ci potrzebna, ale większe bezpieczeństwo łączy się z większym komfortem psychicznym. W końcu dom jest Twoją twierdzą, dlatego postaraj się wybrać najwyższej jakości drzwi antywłamaniowe dostępne prosto u producenta.

Inne artykuły:  Nakładanie gładzi krok po kroku - jak gładzić ściany i sufit?