Wiosna to czas intensywnego wzrostu roślin, dlatego w tym okresie ważne jest ich nawożenie i dostarczanie im niezbędnych składników mineralnych. Aby zapewnić im najlepsze warunki do rozwoju, należy użyć odpowiedniego nawozu, dedykowanego dla danego gatunku i pory roku. Wiosną użyjemy więc nawozu wiosennego, który bogaty jest w takie składniki odżywcze i mineralne, które są niezbędne w czasie kiełkowania i wybudzania się roślin z zimowego letargu.

Co zawiera w swoim składzie nawóz wiosenny?

Nawozy mineralne komponowane są w taki sposób, by uwzględniać naturalny cykl życia roślin w ciągu roku. Nawozy wiosenne bogate są więc w azot, który ma ogromny wpływ na wzrost roślin oraz dojrzewanie owoców i późniejsze plony. Jesienne kompozycje nie będą zawierały azotu ze względu na to, że w tym okresie nie chcemy już pobudzać roślin do wzrostu, a przygotowywać je do zimowego spoczynku. Ważne jest, aby azot był w formie łatwo przyswajalnej dla roślin, a więc dostępny w formie mocznika, czy znanej saletry (saletra potasowa). Oprócz azotu kompozycje te zawierają również potas, fosfor, magnez i wapń, które wzmocnią również system korzeniowy roślin. Wspomina wcześniej saletra to nawóz wieloskładnikowy uzupełniony dodatkowo w makro i mikroelementy niezbędne wiosną. Ważnym aspektem jest nie tylko skład, ale również czas wysiewania nawozów. Należy ich używać na przełomie marca oraz kwietnia i wysiewać na lekko wilgotną glebę, najlepiej w pochmurny dzień, kiedy mamy pewność, że rośliny nie nagrzeją się od słońca. 

Inne artykuły:  Właściwe nawodnienie ogrodu - jak o nie zadbać?

Zastosowanie nawozów wiosennych 

Jeśli chodzi o zastosowanie nawozów wiosennych to możemy podzielić je na nawożenie przedwegetacyjne i pogłówne. To pierwsze wykonywane jest przed wysiewem oraz sadzeniem roślin i ma na celu przygotowanie podłoża i zaopatrzenie w składniki niezbędne w trakcie kiełkowania i rozwoju. W tym pierwszym etapie należy stosować mniejsze stężenie środków, gdyż rośliny są delikatne i bardzo podatne na duże ilości składników. Nawożenie pogłówne ma za zadanie dostarczenie roślinom odżywczych minerałów przez cały okres wegetacji. W zależności od rodzaju roślin będziemy używali dedykowanego nawozu o zmiennym składzie, który wpłynie na przykład na drewnienie pędów u krzewów, czy zapobiegnie żółknięciu igieł u iglaków. Zazwyczaj nawozy fosforowe i potasowe podawane są w dwóch dawkach — pierwsza z nich przedwegetacyjnie, a kolejna pogłównie. 

Formy nawozów 

Wiosenne nawozy możemy spotkać w kilku formach — sypkiej, granulowanej oraz płynnej. Każda z nich będzie wymagała nieco innego zastosowania i sposobu postępowania, więc ważne jest, żeby stosować się do zaleceń producenta w trakcie ich użytkowania. Nawozy granulowane, czy sypkie po wysianiu wymagają wymieszania z wierzchnią warstwą ziemi, by nie zostały zbyt szybko wymyte przez deszcz lub nie uległy utlenieniu. Podczas użytkowania należy pamiętać, żeby nie umieszczać granulek, czy ziarenek bezpośrednio na częściach zielonych jak liście i łodygi w celu uniknięcia poparzeń. Nawozy płynne wymagają rozpuszczenia w wodzie w stężeniu wymaganym przez producenta i używania konewki lub spryskiwacza, jeśli mamy do czynienia z nawozem dolistnym.

Inne artykuły:  Roboty koszące - dobry pomysł na piękny ogród

Tekst poradnikowy został przygotowany dzięki uprzejmości nawozy.pl.