Izolacje natryskowe wykorzystujące piankę poliuretanową od jakiegoś czasu są niezwykle popularne. Skuteczne docieplenie pozwoli właścicielom istotnie obniżyć rachunki za ogrzewanie. Czy pianka poliuretanowa to dobre rozwiązanie? Jakie w przypadku ocieplenia pianką poliuretanową wady oraz zalety można wskazać?
Co to jest pianka poliuretanowa?
Jest to typ izolacji natryskowej, która tworzona jest na budowie. Powstaje z żywicy oraz utwardzacza. Wymienione elementy łączone są z wykorzystaniem ciśnienia. Takie działanie doprowadza do powstania pianki. Wytwarzana jest także duża ilość ciepła. Nałożenie produktu odbywa się z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.
Pianka poliuretanowa określana jest również jako PUR. Jest ona materiałem produkowanym na budowie z gotowych elementów oraz nanoszona za pośrednictwem specjalnego agregatu. Podkreślić należy fakt, że pianki poliuretanowej nie nałożymy samodzielnie, gdyż potrzebny jest do tego odpowiedni rodzaj sprzętu. Co więcej, konieczna jest również znajomość technologii wytwarzania tego produktu.
Rodzaje pianki poliuretanowej
Wyróżnia się dwa rodzaje pianki poliuretanowej układanej w sposób natryskowy, a mianowicie piankę zamkniętokomorową, a także otwartokomorową. Pierwsza z wymienionych ma właściwości zbliżone do polistyrenu XPS. W związku z tym może być stosowana w podobnych lokalizacjach, co płyty poliuretanowe, czy też tradycyjny styropian. Jest to produkt lekki, a ponadto wyróżnia się niezwykle dobrą izolacyjnością termiczną. Ma także wysoką odporność na wodę. Gdy wyschnie, jej konsystencja jest twarda oraz sztywna. To sprawia, że jest bardziej narażona na niebezpieczeństwo różnych naprężeń.
Druga z kolei pod względem struktury przypomina gąbkę. Wyróżnia się dobrą izolacyjnością, jednakże gorszą od pianki zamkniętokomorowej. Jest lekka oraz przepuszczalna, dlatego sprawdzi się bardzo dobrze takich samych miejscach co wełna mineralna, drzewna albo celuloza.
Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową – o czym trzeba pamiętać?
Wskazane rodzaje pianki wykazują dużą wrażliwość na działanie promieniu UV. W związku z tym elementy te trzeba skutecznie chronić przed słońcem. Zewnętrzne elementy musimy zabezpieczyć na przykład farbą bitumiczną czy akrylową.
Pianka otwartokomorowa jest strukturą, którą nanosi się na pomiędzy części konstrukcji, a więc krokwie, jętki, czy też elementy rusztu nośnego, do którego mocujemy okładziny. Natomiast drugi rodzaj pianki zakłada się na suche podłoże.
Pianka poliuretanowa do ociepleń wytwarzana jest na miejscu, dlatego też trzeba ten proces dobrze skontrolować. Bardzo łatwo można zatem oszukać zleceniodawcę. Zdarzają się bowiem oszuści, którzy rozcieńczają składniki produktu wodą. To doprowadza do uzyskania większej ilości pianki w niezmiennej cenie. Po pewnym czasie woda odparuje, co doprowadzi do tego, że warstwa izolacyjna zmniejszy się o kilka centymetrów. To sprawia, że skuteczność ocieplenia jest gorsza, niż oczekiwaliśmy. Często stosowaną praktyką jest również wykorzystywanie tańszych i gorszych składników. W takiej sytuacji parametry izolacyjne produktu będą dużo słabsze.
Producenci bardzo często zwracają uwagę na znakomity współczynnik λ pianki otwartokomorowej, jednakże zdarza się, że wskazany parametr dotyczy pianki zamkniętokomorowej. W sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni, warto poprosić o deklarację właściwości użytkowych, Dobrym rozwiązaniem jest również uzyskanie aprobaty technicznej i skontrolowanie zgodności wartości z tymi, które podane są w dokumentacji.
Pianka poliuretanowa do ociepleń
Dobra przyczepność oraz niski ciężar sprawiają, że pianka poliuretanowa może być stosowana w warstwach wykończeniowych bądź też na starych izolacjach. Co więcej, może także służyć do docieplenia ścian trójwarstwowych. Jest to możliwe przez wypełnienie pustki powietrznej pomiędzy murami. Korzystne aspekty produktu mają duże znaczenie w przypadku ocieplania strychów, a ponadto obszarów wentylowanych w stropodachach. W takim miejscu trudno jest zastosować tradycyjny materiał izolacyjny. Natomiast pianka poliuretanowa dostaje się zakamarki sama. Kamera termowizyjna pozwoli sprawdzić, czy wszystkie miejsca zostały ocieplone.
Szybkie starzenie się izolacji natryskowej – ocieplenie pianka poliuretanową wady
W przypadku ocieplenia poddasza pianką, opinie bardzo często podkreślają, że jest to materiał, który bardzo szybko się starzeje. W rzeczywistości komentarz ten jest zasadny w odniesieniu do pianek zamkniętokomorowych. Utrata zdolności izolacyjnych jest związana z tym, że w gazy zawarte w poliuretanie mogą się szybko ulotnić. W takiej sytuacji zostają zastąpione powietrzem, które wyróżnia się gorszym stopniem izolacyjności. Natomiast w przypadku panek otwartokomorowych zadanie izolacyjne pełni powietrze. W związku z tym nie ma tutaj tego problemu. Podkreślić należy fakt, że procedury związane z ustaleniem właściwości użytkowych muszą spełnić wysokie wymagania i respektować wszystkie zmiany w czasie. Biorąc pod uwagę powyższe, parametr λD, który podawany jest przez producenta, nie może być przekroczony.