Cięcie jest jedną z podstawowych czynności wykonywanych przy obróbce dowolnego materiału. Stanowi też podstawę prac konstrukcyjnych, gdyż od przycinania elementów w określonym kształcie i wymiarze rozpoczyna się pracę nad każdym meblem, przedmiotem użytkowym czy częścią architektury ogrodowej. Narzędziem przydatnym do wykonywania takich zadań jest pilarka stołowa odpowiednio dobrana parametrami.

Dlaczego warto starannie dobierać pilarki tarczowe stołowe?

Zakup każdego narzędzia przeznaczonego do obróbki drewna czy metalu wymaga starannego przeanalizowania potrzeb. Przypadkowy wybór może doprowadzić do tego, że urządzenie nabyte za pokaźną kwotę nie będzie wykorzystane do maksimum jego możliwości. Jeszcze większym problemem jest sytuacja odwrotna, gdy wybrana pilarka stołowa ma zbyt małą moc i nie podoła wyznaczonym jej zadaniom.

Korzystanie z takiego modelu zazwyczaj szybko przynosi konsekwencje w postaci przegrzanego silnika lub zniszczonego materiału. Próba zaoszczędzenia na zakupie tańszego, ale gorszej jakości modelu kończy się wtedy koniecznością zainwestowania w części zamienne lub naprawę serwisową. Dlatego, jeśli w planie zakupów jest pilarka stołowa do drewna, warto określić, do jakich prac będzie wykorzystywana i dopasować do nich jej parametry.

Piła stołowa – jakie parametry ją charakteryzują?

Jak w przypadku każdego narzędzia zasilanego elektrycznie, również piła stołowa charakteryzuje się konkretnymi parametrami. Wskazują one np., jak grube deski można wycinać i z jakiego mogą być gatunku drewna. Do parametrów technicznych, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie, należą:

  • moc wyrażona w Watach
  • prędkość obrotowa tarczy,
  • napięcie zasilania,
  • waga pilarki,
  • wyposażenie pomocnicze.
Inne artykuły:  Jaką wybrać pompę do wody?

Pierwszym krokiem z pewnością jest określenie, czy pilarka stołowa do drewna jest przeznaczona do domowego warsztatu, czy do firmy. W pierwszym wypadku należy postawić na maszyny zasilane z tradycyjnego gniazdka 230 V. Zasilanie o napięciu 400 V wymaga specjalnej instalacji trójfazowej i gniazda przemysłowego, dostępnych jedynie w firmach i profesjonalnych warsztatach. Jednocześnie piła stołowa o takim zasilaniu jest wydajniejsza i przystosowana do długiej pracy.

Sprawdź ofertę pilarek stołowych: https://sklep.narzedziawarszawa.pl/pl/c/Pilarki-stolowe-tarczowe/609

Piły stołowe do drewna – jaka moc będzie najlepsza?

Moc pilarki do drewna stanowi odzwierciedlenie możliwości cięcia materiałów o mniej lub bardziej zwartej strukturze. Jest ona powiązana z liczbą obrotów, a zależność między tymi parametrami jest wprost proporcjonalna. W praktyce oznacza to, że im większa moc pilarki, tym większa jej prędkość obrotowa. Ta z kolei bezpośrednio przekłada się na efekty pracy.

Wysoką precyzję cięcia zapewnia pilarka tarczowa stołowa do drewna, której prędkość obrotowa wynosi co najmniej 5000 rpm. Natomiast jeśli chodzi o moc narzędzia do amatorskiego warsztatu, z powodzeniem sprawdzi się w tej roli pilarka tarczowa stołowa 255 mm o mocy 2000 W. Urządzenie tego typu poradzi sobie nawet z grubymi deskami sosnowymi czy dębowymi. Jego atutem są też wysokość cięcia do 75 mm oraz stosunkowo duży stół z poszerzeniami.

Stołowa piła tarczowa a parametry cięcia

Wysokość cięcia i średnica tarczy to kolejne cechy, na które należy zwrócić uwagę. Im są one większe, tym grubsze i deski czy płyty można przecinać takim narzędziem. Warto też zwrócić uwagę na wymiary stołu, które mogą stanowić spore ograniczenie przy obróbce większych elementów. Niektóre modele pił mają możliwość rozbudowania stołu.

Inne artykuły:  Jaką farbę podkładową do metalu wybrać?

Parametry cięcia powinny iść w parze z mocą i prędkością obrotową. Nawet w amatorskim warsztacie nie przyda się pilarka tarczowa stołowa do drewna, na której teoretycznie można ciąć grube deski, ale silnik nie daje sobie z nimi rady. Wymieniony wcześniej model piły stołowej charakteryzuje się optymalnym zestawieniem mocy i parametrów cięcia.

Natomiast amatorzy hobbyści czy modelarze mogą ograniczyć zakup do mniejszego i tańszego modelu Scheppach o mocy 1200 Wat. Wysokość cięcia tego modelu wynosi tylko 48 mm, ale można na nim również ciąć pod kątem 90 i 45 stopni. Dzięki temu jest to uniwersalny model do prac amatorskich.

Piły tarczowe stołowe czy ukośnice?

Poza mocą i prędkością obrotową pilarki tarczowe stołowe różnią się też możliwościami wykonywania na nich prac. Najprostsze modele pozwalają jedynie na przecinanie materiału w linii prostej, równoległej do powierzchni stołu. Ich bardziej zaawansowaną odmianą są ukośnice (sklep.narzedziawarszawa.pl/pl/c/Pily-ukosnice/869) – piły stołowe do drewna z możliwością cięcia pod kątem 90 lub 45 stopni. Wybierając model do warsztatu, warto też zwrócić uwagę na oprzyrządowanie i asortyment dodatkowy.

W sklepie narzędziowym NDAR w Warszawie są dostępne pilarki stołowe do drewna Scheppach:

  • różnym zakresie mocy silnika,
  • ze stołami z rozszerzeniem i bez,
  • w wersji pełnej i kompaktowej,
  • szerokim zakresie wysokości cięcia i wymiarów stołów,
  • z przymiarami do cięcia poprzecznego i ogranicznikami wzdłużnymi,
  • z silnikami indukcyjnymi.

Poszczególne modele są wyposażone w zabezpieczenia takie jak osłony tarcz czy ograniczniki, a także w tarcze HD o wysokiej wytrzymałości. Wśród dodatkowych akcesoriów są też kątowniki stolarskie nastawne, tarcze do cięcia precyzyjnego czy rękawice robocze. Atrakcyjne są również ceny maszyn. Już za kilkaset złotych jest dostępna pilarka do drewna z silnikiem o mocy 2000 W, poszerzanym stołem i wysokością cięcia do 85 mm.

Inne artykuły:  Czy warto kupić mieszkanie w stanie deweloperskim?