Kamienie naturalne zachwycają swoją różnorodnością, fakturą, niezawodnością, a także uniwersalnością. Nic więc dziwnego, że tak chętnie wybierane są do wykończenia wnętrz. Granit już dawno przestał być synonimem materiału, który jest monotonny i nadaje wnętrzom niezwykle surowy i mało przytulny charakter. Są również inne kamienie takie jak: piaskowiec, trawertyn, wapień, łupek czy wreszcie marmur, które także można świetnie wykorzystać. Poznaj naszych 5 pomysłów, aby odmienić z ich pomocą wnętrze domu. Efekt przejdzie Twoje najśmielsze oczekiwania.

Po pierwsze: wykończenie ścian i podłóg

Na samym początku omówimy wykorzystanie dość oczywiste, a więc pokrycie ścian i podłóg. Tu tak naprawdę może sprawdzić się każdy kamień naturalny od klink.pl. Do domu w stylistyce glamour z pewnością pasować będzie kamień szlifowany, czy to granit, czy też marmur. Podobnie rzecz ma się z polerowanym piaskowcem, który to z kolei będzie idealnym wyborem na podłogi. Może bowiem imitować drewniane sęki, np. egzotycznego drewna tekowego. Doskonale sprawdzi się we wnętrzu w stylu kolonialnym, razem z meblami wykonanymi z gatunków takich jak merbau. Podłogi kamienne mogą świetnie izolować przed zimnem, a także hałasem, dlatego jeśli chce się wyciszyć wnętrze albo szuka się oryginalnego wykończenia posadzki z ogrzewaniem podłogowym, to kamień naturalny do domu świetnie się sprawdzi. Warto oczywiście pomyśleć o odpowiedniej impregnacji. Tutaj rekomendujemy wnętrze w całości wykończone w kamieniu. Marmur na podłogach i ścianach – czemu nie? Industrialne połączenie wapienia i łupka – to rozwiązanie również się sprawdzi.

Inne artykuły:  Faneco – topowy producent wyposażenia przeznaczonego do wnętrz sanitarnych w budynkach użyteczności publicznej

Po drugie: kominek w kamieniu

Oczywiście kamień naturalny ma znacznie szersze zastosowanie i nie jest przeznaczony jedynie na ściany i podłogi. Z powodzeniem w kamieniu można wykończyć kominek. Przede wszystkim kamień jest wysoce odporny na temperaturę, dobrze ją oddaje, a jednocześnie jej wahania nie wpływają na jego strukturę. Oczywiście trzeba tu zdecydować się na mocne i jednorodne kamienie. Dobrze sprawdzi się granit, który nie jest bardzo porowaty, a także łupek kwarcowy. W ten sposób można stworzyć tradycyjne wnętrze w rustykalnym stylu, jak i nowoczesne – industrialne. Warto podkreślić , że każdy kamień naturalny występuje w różnorodnej kolorystyce, zatem oprócz odcienia ceglanego, można zdecydować się na czarny, szary, biały, a nawet różowy. Taki element świetnie sprawdzi się również w stylistyce glamour. Tu warto wybierać kamienie polerowane.

Po trzecie: schody wewnątrz domu, które łatwo utrzymać w czystości

W przypadku wykończenia schodów zawsze jest ten sam problem, a mianowicie, jak wybrać materiał, który będzie zapewniał antypoślizgową powierzchnię, estetykę, a jednocześnie pozwoli szybko uporać się z codziennym sprzątaniem schodów. Otóż tak kwestia jest bardzo prosta, gdyż wystarczy zdecydować się na kamień naturalny do domu, który nie przyciąga kurzu, a także nie widać na nim brudu. Impregnacja i w tej sytuacji znacząco ułatwia codzienną eksploatację. Oczywiście wykonanie takie zabezpieczenia nie oznacza, że schody można zlewać wodą bez ograniczeń. Jednak jest gwarancją stworzenia powłoki hydrofobowej, dzięki czemu w szczeliny trawertynu czy piaskowca lub wapienia nie dostaje się woda. Takie schody są niezwykle uniwersalne, gdyż świetnie pasują zarówno do szklanej, jak i kutej balustrady, co jest ich niewątpliwą zaletą.

Inne artykuły:  Pojedyncze meble, czy w zestawie? Sprawdź, jak korzystnie wyposażyć swoje lokum

Po czwarte: obudowa i podstawa ceramiki łazienkowej

Czy widziałeś kiedykolwiek łazienkę w stylu glamour lub art deco? Szczególnie w tej drugiej nieodłącznym elementem są marmurowe powierzchnie. Zatem marmur sprawdzi się na ściany czy podłogi, ale jeszcze ciekawiej będzie jeśli wykorzysta się go do wykończenia obudowy wanny, czy też blatu pod umywalkę nablatową lub wpuszczaną w blat. Tutaj trzeba wiedzieć, że wycinanie otworów w marmurze czy granicie jest możliwe, jednak nie warto robić tego na własną rękę i lepiej wynająć do tego celu fachowców. Marmur czy granit w połączeniu z mosiężnymi bateriami łazienkowymi w stylu retro doskonale się prezentują.

Po piąte: blaty, parapety i donice

Ostatnie zastosowanie kamienia naturalnego do domu, które chcemy omówić dotyczy blatów, parapetów i donic. W przypadku tych pierwszych poza łazienką można je wykorzystać rzecz jasna w kuchni, np. tworząc wyspę kuchenną. Takie blaty są niezwykle mocne i odporne na uszkodzenia. Kamień doskonale sprawdzi się również na parapety, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Zresztą w tej materii można znaleźć gotowe produkty o określonej szerokości. Kamień naturalny może zdobić również betonowe donice, co podkreśli surowość aranżacji.

Wykorzystanie kamienia naturalnego może być naprawdę różnorodne, a przedstawione przez nas pomysły to jedynie cząstka tego, co z kamieniem można zrobić. Warto zainwestować w ten trwały i niezawodny materiał!