Rolety do okien dachowych to jeden z podstawowych wydatków dla osób, które chcą optymalnie zagospodarować poddasze. Dzięki nim jesteśmy w stanie przyciemnić pomieszczenie, szczególnie w słoneczne dni. Pozwala to także zapobiegać zbyt mocnemu nasłonecznieniu. Na co więc warto zwrócić uwagę kupując rolety dachowe oraz jaki model wybrać?

Dlaczego należy wybierać rolety dachowe?

Wiele osób w dalszym ciągu próbuje na poddaszu montować tradycyjne rolety, co w ogóle nie ma najmniejszego sensu. Przede wszystkim normalne rolety nie będą zapewniać odpowiedniego naprężenia, przez co roleta będzie zwisała na oknie. Wpływa to nie tylko na kwestie typowo estetyczne, ale także praktyczne- światło nie będzie rozchodzić się w optymalny sposób. Można więc śmiało stwierdzić, że taka roleta nie będzie spełniać wówczas swojej funkcji.

Rodzaje rolet dachowych

W kwestii rolet typowo dachowych, mamy do dyspozycji ich trzy podstawowe rodzaje: aluminiowe, materiałowe oraz tkaninowe. Czym cechują się poszczególne z nich?

  • Rolety aluminiowe- są to bez cienia wątpliwości jedne z najczęściej wybieranych modeli dla okien dachowych. Cechują się one przede wszystkim blaszkami umieszczonymi pod sobą. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest wzorowy stosunek ceny do jakości. Należy pamiętać, że aluminium to bardzo trwały materiał, który przez długi czas będzie w stanie wytrzymać negatywny wpływ promieni słonecznych. Przy roletach aluminiowych możemy z łatwością regulować ilość wpadającego słońca.
  • Rolety tkaninowe- ich główną cechą jest wykorzystanie mechanizmu sprężynowego, który to odpowiedzialny jest za zwijanie. Pozwala to jednocześnie zapewnić idealne napięcie materiału, niezależnie od nachylenia okna. Rolety tkaninowe można montować w praktycznie każdym oknie, także nietypowym.
  • Rolety plisowane, materiałowe- wyposażone są w poziome listwy, które obszyte są plisowanym materiałem. Plisy montowane są głównie w niewielkich oknach, zapewniając dobry poziom ochrony przed promieniami słonecznymi.
Inne artykuły:  Rusztowanie na kółkach – jak wybrać odpowiedni moduł?

Rolety wewnętrzne i zewnętrzne

Oprócz dostosowania materiału z jakiego wykonane będą rolety, należy także rozważyć wybór pomiędzy modelami wewnętrznymi oraz zewnętrznymi. Jakie zalety i wady posiadają każde z nich?

  • Rolety wewnętrzne– ich główną zaletą jest dobra i stosunkowo niska cena, niezależnie od wariantu jaki wybierzemy. Ogromnym plusem jest również możliwość przeprowadzenia samodzielnego montażu, co nie wymaga korzystania z usług fachowca. Z drugiej strony można to również uznać za wadę- konieczność montażu samemu nie dla każdego będzie dobrą opcją. Wszystko jest więc zależne od punktu widzenia klienta. Rolety wewnętrzne to także mniejsza skuteczność niż w przypadku modeli zewnętrznych. Ostatnim z czynników są aspekty wizualne. To także należy pozostawić do indywidualnej oceny.
  • Rolety zewnętrzne- jedną z największych zalet takiego rozwiązania jest z pewnością dobra izolacja termiczna w pomieszczeniach. Rolety zewnętrze zapewniają także znacznie większy poziom komfortu oraz poczucie prywatności. Z minusów warto wspomnieć o ich montażu. Ten element wyposażenia należy mieć na uwadze już na etapie budowy. Dodatkowo cena również jest wyższa niż w przypadku modeli wewnętrznych.

Rolety rzymskie- czy warto?

Rolety rzymskie stanowią nieco inne rozwiązanie niż tradycyjne rolety. Jest to wybór zarówno funkcjonalny, jak i bardzo ładny. Można powiedzieć, że ich zadanie jest dokładnie takie same, jak w przypadku zasłon. Różnica polega na tym, że rolety rzymskie osłaniają okno od góry do doły, a nie od boków. Zwinięte maksymalnie są świetnym elementem dekoracyjnym, nadającym niepowtarzalnego klimatu. Rolety rzymskie, tak jak inne modele, posiadają szereg zalet oraz wad – wyjaśnia producent rolet rzymskich z Łodzi – Krzysztof Czechowski.

Inne artykuły:  Czym jest house flipping?

Jedną z największych zalet jest przede wszystkim możliwość ich demontażu, a następnie uprania. To także prosty sposób na zmianę aranżacji w mieszkaniu. Możemy je dowolnie i szybko zmieniać na inne wzory. Rolety rzymskie idealnie sprawdzą się w małych pomieszczeniach, nie zabierając miejsca po bokach. Ponadto sprawdzą się w praktycznie wszystkich stylach.

Generalnie rzecz ujmując, rolety rzymskie nie posiadają typowych wad. Jednym z minusów może być ich niska dostępność w sklepach. Przeważnie szyte są one na miarę, co sprawia, że nie dostaniemy ich od ręki.