Majsterkowanie w drewnie to nie tylko hobby, dla wielu majsterkowiczów to również sposób na dodatkowy zarobek. Praca z drewnem, jak rzeźbienie czy konstruowanie, wymaga nie tylko dużej precyzji i umiejętności, ale też wiedzy na temat niezbędnych narzędzi oraz akcesoriów do pracy, takich jak wiertarki, wkręty oraz wiertła. Te ostatnie obfitują w wiele rodzajów – wiertła stożkowe, płaskie oraz świdry, końcówki z fazownikiem lub z pogłębiaczem – wybór odpowiedniego z nich, to dla niejednego majsterkowicza nie lada dylemat. Aby więc pomóc uniknąć błędów w zakupie i ułatwić dokonanie wyboru, podpowiadamy jak wybrać odpowiednie wiertło do drewna.
Jakie cechy posiadają wiertła do drewna?
Wybór odpowiednich narzędzi do prac w drewnie, to połowa sukcesu. Zastosowanie wierteł przeznaczonych właśnie to tego materiału jest niezwykle istotne ze względu na minimalizowanie ryzyka uszkodzenia narzędzi, czy samego materiału. Tradycyjne wiertła do metalu co prawda poradzą sobie z wierceniem otworów w drewnie, jednak praca z nimi będzie znacznie mniej komfortowa, a efekt wizualny takiej obróbki będzie na pewno mniej zadowalający.
Drewno jest stosunkowo miękkim i podatnym na obróbki materiałem. Posiada jednak specyficzną strukturę, która cechuje się włóknistością i niejednolitą twardością. W wiertłach do metalu stosuje się kąt wierzchołkowy, który jest zbyt duży, aby efektywnie wiercić w drewnie. Z tego względu wiertła do metalu mogą powodować, że narzędzia będą niebezpiecznie ślizgać się po powierzchni drewna, tworząc również nieestetyczne uszkodzenia materiału, takie jak zarysowania lub wgłębienia.
Wiertła do drewna posiadają odmienną geometrię od wierteł do metalu, Ponadto, wyposażone są w tzw. ostrza centrujące, które zapobiegają ślizganiu się narzędzi. oraz umożliwiają „wgryzanie się” wiertła w sęki. Dzięki specjalnej konstrukcji wiertła do drewna, wywiercony otwór jest okrągły i gładki, bez zadziorów i uszkodzeń materiału.
Jakie są rodzaje wierteł do drewna?
Wiertła do drewna możemy podzielić na kilka podstawowych typów: kręte, płaskie oraz spiralne. Ich zastosowanie różni się w zależności od rodzaju otworów, które chcemy wywiercić.
Kręte wiertła do drewna
Wiertła kręte należą do najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych wierteł do drewna. Wykorzystywane są do precyzyjnego wiercenia otworów, których średnica wynosi od 3 do 30 mm. Głębokość wierconych otworów może sięgać do 150 mm. Wiertła kręte do drewna produkowane są ze stali narzędziowej o wysokiej jakości i posiadają dwie krawędzie skrawające, czyli specjalnie wyprofilowane ostrza. Ich kąt natarcia dostosowany jest do struktury drewna. W przeciwieństwie do wierteł do metalu, które tworzą z łysinkami kąt rozwarty, wiertła do metalu skrojone są tak, aby tworzyć kąt ostry, wynoszący około 30°. W efekcie najpierw wykrawany jest obwód otworu, a potem jego środek.
Specjalne ostrze centrujące, potocznie nazywane żądłem, przypomina szpikulec. Dzięki takiej strukturze wiertła wwiercanie się w materiał jest łatwiejsze, a także pozwala na osiowe prowadzenie narzędzia. Głębokie, spiralne rowki pozwalają na łatwe odprowadzanie wiórów na zewnątrz.
Płaskie wiertła do drewna
Płaskie wiertła do drewna, nazywane również wiertłami łopatkowymi lub piórkowymi, używane są do wywiercania otworów o większych średnicach. Wiertła płaskie nie posiadają spirali odprowadzającej zwierciny, a jedynie dwie, proste zaostrzone krawędzie skrawające. Za osiowe prowadzenie narzędzia odpowiada ostrze prowadzące. Wiertła płaskie nie są tak precyzyjne jak wiertła kręte, jednak ich zaletą jest szeroki zakres rozmiarów wywiercanych otworów, sięgający do 45 mm.
Wiertła spiralne do drewna
Wiertła spiralne do drewna, czyli świdry, umożliwiają tworzenie otworów o wysokiej precyzji i dużych średnicach oraz głębokościach. Najczęściej stosowane są do drążenia w kłodach lub belkach. Świdry charakteryzują się rdzeniem w kształcie spirali, posiadającej jeden rowek wiórowy, którego wielkość i szerokość pozwala na sprawne usuwanie wiórów z głębokich odwiertów.
Wiertła spiralne mają gwintowany stożek centrujący, działający na zasadzie samogwintującej się śruby. Dzięki takiej konstrukcji nacisk na narzędzie wymaga minimalnego użycia siły.
Świdry zakończone są sześciokątnym uchwytem, uniemożliwiającym obracanie się narzędzia w uchwycie wiertarskim. Średnice świdrów mogą wynosić nawet 40 mm, a ich długość może sięgać pół metra.
Podsumowanie
Drewno z pozoru może wydawać się stosunkowo łatwym w obróbce materiałem. Rzeczywistość często pokazuje, że jest inaczej. Dlatego, aby praca w drewnie była efektywna, precyzyjna i prosta, warto zaopatrzyć się w odpowiednie wiertło do drewna. Użycie akcesoriów i narzędzi dedykowanych do różnych rodzajów materiału z pewnością przyniesie zadowalające efekty.
Napisz pierwszy komentarz.