Mimo upływu ponad pięciuset lat twórczość Michała Anioła nadal inspiruje projektantów i dekoratorów. Nic dziwnego, że wiele motywów renesansowych wprowadza się do salonu lub pokoju dziennego. Modne nawiązania do sztuki włoskiego mistrza nadają wnętrzom klasy, a przy tym są świeże i eleganckie. W artykule przedstawione zostaną najmodniejsze formy mebli i dekoracji, łączących nowoczesność i włoską klasykę.

Klasyczna i komfortowa forma

Pierwszym meblem wybieranym do salonu jest sofa lub narożnik. Urządzając salon w nurcie renesansowym, należy mieć na uwadze wysoką jakość mebli i dekoracji, dlatego doskonałym punktem wyjścia jest wybór mebla nie tylko komfortowego, ale i eleganckiego. Przykładem kunsztownego wzornictwa jest narożnik Nicea marki Gala Collezione, który przyciąga wzrok bogatą formą i głębokim kolorem. Ciemna zieleń doskonale kontrastuje z klasycznym pikowaniem i drewnianą ramą o jasnym wybarwieniu. Z kolei welwetowa tkanina połyskująca w świetle dobrze współgra z matową czernią ozdobnych nóżek platformowych, nadając narożnikowi (więcej na stronie https://www.galameble.com/narozniki/) nonszalancki charakter. Dodanie miękkich poduszkek zdobionych bogatym wzorem kwiatowym lub powieszenie na ścianie romantycznych pejzaży sprawi, że we wnętrzu zagości przytulność, ale i wyrafinowany styl.

Doskonałe detale

Jak sam mistrz renesansu mawiał, nie należy lekceważyć drobnostek, ponieważ to od nich zależy doskonałość. Jego słowa mają także znaczenie w aranżacji wnętrz. Dopełnieniem pięknych mebli powinny być ciekawe i zwracające uwagę dekoracje. W zależności od tego, czy salon ma być w całości urządzony w klasycznym włoskim stylu, czy z nutą nowoczesności, można wybrać dodatki o tradycyjnym wzornictwie lub postawić na minimalistyczne projekty. W pierwszej wersji idealnie będą komponować się z klasyczną formą narożnika Nicea modne figurki popiersi renesansowych, wpisujące się w jeden z najgorętszych trendów 2020 roku. Współczesne wersje popiersi wykonane są z ceramiki lub żywicy syntetycznej, dzięki temu są znacznie bardziej trwałe. Dodatkowo oprócz walorów estetycznych pełnią także często funkcję doniczek na ozdobne rośliny. Nowoczesnego sznytu dodadzą natomiast proste meble jak czarny matowy stolik kawowy czy metalowy regał na książki, świece i ramki na zdjęcia. Ściany ozdobione reprodukcjami obrazów Michała Anioła pięknie scalają całe wnętrze, dlatego warto wprowadzić je do salonu. Plakat znanego na całym świecie fresku Stworzenie Adama oprawiony w kontrastującą czarną ramę zrównoważy przepych bijący z obrazu.

Inne artykuły:  Wybór idealnego dywanu do salonu - na co zwrócić uwagę?

Klasyczna kolorystyka i nastrojowe światło

Współczesna wersja włoskiego renesansu bazuje na chłodnej kolorystyce bieli, czerni oraz kolorów brudnego różu, zieleni narożnika Nicea marki Gala Collezione oraz złotych lub srebrnych dodatków. Aranżowanie przestrzeni przy użyciu kilku kolorów nadaje całości więcej elegancji i wprowadza kojącą harmonię. Modna kompozycja bieli i czerni ożywiona kolorami przestaje być surowa, zyskując nowy wymiar luksusu. Marmurowe blaty stolików na czarnej podstawie dopełnione ustawionymi w wazonie kwiatami różowych piwonii tworzą szlachetną i jednocześnie nowoczesną kompozycję. Z kolei połyskujący metal i lustra odbijają światło, skutecznie powiększając przestrzeń nawet małego salonu. Aranżując wnętrze salonu, nie można zapomnieć o magicznym działaniu oświetlenia, które odpowiednio dobrane buduje przyjemny klimat w pomieszczeniu. Czarne lampy o prostych liniach w lekko fabrycznym stylu doskonale przełamią klasyczne wzornictwo mebli i dekoracji w stylu renesansowym, a widoczne okrągłe żarówki o ciepłej barwie kojąco wpłyną na domowników.