Malowanie ścian na biało jest najpopularniejszym sposobem wykańczania tego typu powierzchni w wielu wnętrzach. Biel jest bowiem uniwersalna, a dodatkowo optycznie powiększa wnętrze. Powszechnie uważa się także, że malowanie pokoju na biało jest najłatwiejsze. Co jednak zrobić, jeśli teoretycznie proste malowanie nie kończy się zbyt dobrze? Sprawdź, jak zareagować, gdy biała farba nie kryje odpowiednio.
Z tekstu dowiesz się:
- dlaczego przygotowanie podłoża jest tak ważne,
- jak poprawnie malować ściany,
- dlaczego należy wybrać odpowiednią farbę.
Z brakiem krycia w przypadku białej farby możesz mieć do czynienia, kiedy chcesz wykończyć nowe ściany i malujesz je na biały kolor lub gdy przemalowujesz ściany w innym kolorze. W pierwszym przypadku konieczne jest uprzednie przygotowanie podłoża, które będzie zgodne z zapisami w Karcie technicznej farby. Jeśli natomiast chcesz przemalować pokój na biało, musisz sprawdzić stan istniejącej powłoki i ocenić, czy trzeba ją usunąć lub naprawić. Warto też zwrócić uwagę, że biała farba może prześwitywać nawet po odpowiednim przygotowaniu podłoża. Co w takiej sytuacji zrobić? Razem z marką Caparol podpowiadamy, jak uporać się z tą sytuacją. Podpowiadamy także, jakie farby wybrać, aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości.
Dlaczego biała farba nie kryje? Zwróć uwagę na wałek, którym malujesz
Jednym z najczęstszych powodów występowania smug i prześwitów na pomalowanej na biało ścianie jest wybór nieodpowiedniego narzędzia pracy. Jeśli wałek, którym malujesz ściany, ma zbyt krótkie runo (mniej niż 12 mm), będziesz nabierać zbyt mało farby.
Dlaczego tak się dzieje? Wałek ze zbyt krótkim runem nie nadaje się do uzyskania równomiernych powłok na ścianach. Nakłada on cienką warstwę farby, co skutkuje zbyt szybko podsychającą powłoką. Dokładanie farby po kolejnym zamoczeniu wałka stworzy efekt podwójnej warstwy w miejscu łączenia pasów i zmieni także jej fakturę. Przez to na ścianie powstaną pasy o niejednolitej fakturze i nierównym kryciu.
Podczas malowania farba powinna być wystarczająco długo mokra, aby:
- nakładane wałkiem kolejne pasy mogły się ze sobą dobrze połączyć,
- zdążyć je rozprowadzić i fakturować, zanim jeszcze farba zacznie podsychać.
Biała farba do wnętrz słabo kryje? Zweryfikuj technikę malowania
Innym powodem powstawania prześwitów na białej ścianie jest błędne malowanie ściany. Na co warto uważać i o czym pamiętać? Sprawdź:
- nie rozciągaj farby zbyt mocno na ścianie;
- prowadź wałek delikatnie, z jednostajną prędkością bez silnego jego dociskania do ściany; wałek powinien się toczyć, nie ślizgać, ale farba nie może być z niego wyciskana;
- nie rób przerw podczas malowania tej samej powierzchni (ściany).
Zwróć także uwagę, aby odpowiednio dobrać ilość farby do wnętrz nabieranej na wałek. Staraj się wtłaczać w wałek zawsze tę samą ilość farby i rozprowadzać ją na pasie ściany o podobnej szerokości. Nie dopuszczaj do podeschnięcia pasa nałożonej farby, zanim nie dołożysz do niego kolejnej porcji farby. Fakturuj systematycznie podobnej szerokości pasy wciąż mokrej jeszcze farby. Nie fakturuj i nie poprawiaj powłoki w miejscach, gdzie zaczęła już lekko podsychać, bo zmienisz jej fakturę i w tym miejscu pozostanie widoczny pas po wyschnięciu. Jeśli chcesz zwiększyć krycie, możesz nałożyć kolejną warstwę farby. Poczekaj tylko, aż pierwsza powłoka dokładnie wyschnie.
Farba złej jakości – dlaczego warto wybrać odpowiedni produkt?
Możliwe, że doskonale wiesz, na czym polega malowanie pokoju – umiesz przygotować podłoże i poprawnie posługiwać się wałkiem. Nadal jednak po skończonej pracy na wyschniętej powierzchni pojawiają się prześwity. W takiej sytuacji winna może być sama farba. Możliwe, że zawiera zbyt mało pigmentu lub trudno nią stworzyć powłokę o podobnej grubości. Krycie zależy bowiem od składu recepturowego farby, ilości i rodzaju użytych pigmentów oraz od ostatecznej grubości warstwy.
Bardzo ważne jest więc to, jaką farbę do malowania ścian wybierzesz. Odpowiednie ilości pigmentów wpływają bowiem na krycie farby. W ofercie marki Caparol znajdziesz farby, które potrafią więcej. Mają one odpowiednio skomponowany skład. To produkty, które wyróżnia doskonała jakość, ale też wygoda użytkowania. Wśród dostępnych farb znajdziesz produkty do różnych zadań. Sprawdź:
- Jeśli zależy Ci na białym wykończeniu lub jasnych kolorach, wybierz farbę CapaSilan.
- Jeśli marzy Ci się wykończenie w głębokich kolorach, wybierz farbę PremiumColor.
- Jeśli chcesz pomalować pomieszczenia, które są mocno narażone na zabrudzenia, wybierz farbę Caparol PremumClean.
- Jeśli malujesz pomieszczenia, w których panuje wysoka wilgotność powietrza, postaw na farby Sylitol Bio-Innenfarbe.
- Jeśli potrzebujesz farby, która pozwoli Ci na jak najkrótsze wyłączenie malowanego pomieszczenia z eksploatacji, zwróć uwagę na Indeko-Plus. Posiada ona podwójną siłę krycia, nie ma zapachu i nie zawiera substancji, które mogłyby sprawiać, że pomieszczenie trzeba by było wietrzyć po malowaniu.
Więcej szczegółów na temat każdej z farb znajdziesz na stronie www.caparol.pl/farby-ktore-potrafia-wiecej.
Wiesz już, jakie mogą być powody złego krycia białej farby. To bardzo ważna wiedza, która pozwoli Ci uniknąć problemów w trakcie malowania i nie narazi Cię na dodatkowe koszty. Im mniej błędów popełnisz, tym mniej poprawek będziesz musiał robić. A to oznacza mniejsze zużycie produktów i wydajniejszą pracę.
Napisz pierwszy komentarz.