Warto wiedzieć, że rolę grzewczą kominka można poszerzyć. Kominek z płaszczem wodnym wspomaga centralne ogrzewanie i podgrzewa wodę użytkową. Jest to bezpieczne i ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala na spore oszczędności. W większości przypadków stanowi uzupełnienie konwencjonalnego systemu grzewczego. Jakie są zalety podgrzewania wody za pomocą kominka?

Jak działa kominek, który podgrzewa wodę?

Nieodzowną częścią wydajnego systemu grzewczego jest zbiornik buforowy. Ciepła woda jest w nim przechowywana, co sprawia, że ogrzewanie nie musi być stale włączone. Powoduje to oszczędność energii i kosztów. Kolejnym ważnym elementem jest wymiennik ciepła. Jego zadanie to oddawanie ciepła nagrzanego w komorze spalania. Obecnie istnieją wymienniki płytowe i rurowe. W kominku z płaszczem wodnym funkcję wymiennika ciepła pełni wkład w kominie odprowadzającym wodę.

Wydajność nowego kominka z płaszczem wodnym wynosi do 80 %. W przypadku możliwej do wykonania modernizacji istniejących systemów efektywność jest niższa. Warto pamiętać, że podłączeniem kominka zawsze musi zająć się specjalista. To osoba do tego uprawniona, wraz z kominiarzem, powinna najpierw ocenić, w jaki sposób kominek można zintegrować z systemem grzewczym. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż jak najbliżej, żeby niepotrzebnie nie marnować energii między wymiennikiem ciepła a zbiornikiem buforowym. Taki sposób instalacji jest również prostszy i mniej czasochłonny.

Czy ogrzewanie wody w kominku jest przyjazne dla środowiska?

Dzięki wkładowi na wodę wydajność kominka znacznie wzrasta. Warto wspomnieć, że wśród istniejących systemów grzewczych kominek z płaszczem wodnym należy do najbardziej wydajnych. Zastosowanie odnawialnych surowców jako opału powoduje, że wytwarzanie ciepłej wody i wspomaganie ogrzewania są cenione pod względem ekologicznym. Ponadto ogrzewanie wody w taki sposób jest tańsze.

Inne artykuły:  W jaki sposób podłączyć włącznik światła pojedyńczego oraz podwójnego?

Przed podjęciem decyzji o wyborze pieca wodnego należy uwzględnić kilka punktów. Ważnym kryterium jest wymagana moc, która różni się w zależności od typu budynku. W nowoczesnych i dobrze ocieplonych domach wystarcza od 0,05 do 0,08 kW/m². W słabo ocieplonych trzeba liczyć się z podwojeniem tych wartości. Dodatkowo ważne jest ograniczenie możliwości oparzenia tak, jak we wkładach oferowanych przez sklep z kominami Tanie Kominy. Istnieją dwa sposoby sterowania dopływem powietrza do spalania: ręczny lub automatyczny. Wariant automatyczny oznacza, że średnia temperatura jest osiągana szybko, a następnie utrzymywana na możliwie stałym poziomie. Dzięki temu emisje CO2 są stale redukowane.