Z roku na rok coraz większą uwagę inwestorzy przykładają do tego, by budowane przez nich domy spełniały wyśrubowane standardy energooszczędności. Dom szkieletowy pasywny stał się prawdziwym marzeniem wielu współczesnych ludzi, ze względu na podejście do ekologii oraz ekonomii. Jak to wygląda w praktyce? Czy dom szkieletowy może być pasywny? Skąd bierze się rosnąca popularność energooszczędnego budownictwa pasywnego?
Dom szkieletowy pasywny – czy to w ogóle możliwe?
Pasywny dom szkieletowy dla wielu osób brzmi jak oksymoron. W naszej świadomości wciąż pokutują dziwne mity dotyczące słabej energooszczędności budynków w technologii szkieletowej. Źródło tych pogłosek leży we wczesnych latach 90., gdy budownictwo szkieletowe stawiało swoje pierwsze kroki na terenie naszego kraju. Wówczas wiele firm brało się za budowanie domów kanadyjskich, nie mając o tym zielonego pojęcia. To odbijało się na jakości wykonania oraz parametrach energooszczędnych.
W rzeczywistości, domy szkieletowe zachowują się jak termos. Można bardzo szybko nagrzać je do pożądanych rozmiarów i długo utrzymać komfortową temperaturę. Z kolei w lecie przez długi czas utrzymuje się w nich przyjemny chłód. W końcu nie bez przyczyny budownictwo szkieletowe cieszy się taką popularnością w mroźnej Kanadzie czy Skandynawii. Nie wystarczy jednak postawić budynek z drewna, by móc nazwać go pasywnym. Każda tego typu budowla musi spełnić wyśrubowane wymagania.
Dom energooszczędny czy pasywny – jaka jest różnica?
Dom energooszczędny czy dom pasywny to nie są jedynie nazwy. Pod tymi pojęciami kryją się konkretne wymagania, które należy spełnić, by móc użyć stosownego określenia. Różnica polega na zapotrzebowaniu energetycznym budynku.
W domach energooszczędnych zapotrzebowanie energetyczne nie powinno przekraczać 70 kWh/m2/rok. Z kolei w domach pasywnych poprzeczka ta jest ustawiona jeszcze wyżej: zapotrzebowanie energetyczne pasywnego domu szkieletowego nie może przekraczać 15 kWh/m2 rocznie. Na te parametry wpływ ma zarówno przemyślany projekt, jak i jakość wykonania oraz zastosowanie najwyższej jakości materiałów i nowoczesnych technologii.
Pasywny dom szkieletowy – jak wygląda projektowanie?
Dom pasywny w technologii szkieletowej musi być odpowiednio zaplanowany. Już na etapie projektu istotne jest uwzględnienie takich rzeczy jak rozkład pomieszczeń czy usytuowanie na działce. Bryła domu powinna być prosta, pozbawiona elementów utrudniających docieplenie. Oznacza to często konieczność rezygnacji z balkonów, wykuszy czy attyk. W większości przypadków są to konstrukcje budowane na planie prostokąta, posiadające dach dwuspadowy.
Pomieszczenia takie jak salon, kuchnia, jadalnia czy gabinet, które zalicza się do strefy dziennej domu, powinny być usytuowane od południowej strony domu pasywnego. Istotne jest także zamontowanie na ścianie południowej okien i przeszkleń, które pozwolą zmaksymalizować ilość energii słonecznej dobiegającej z zewnątrz. Należy również zwrócić uwagę, by okolica domu nie zapewniała zbyt dużego zacienienia, które mogłoby wpłynąć negatywnie na wzrost zapotrzebowania energetycznego.
Napisz pierwszy komentarz.