Zakup własnego domu to jedna z poważniejszych decyzji w naszym życiu. Często bowiem stajemy w obliczu dylematu czy lepiej płacić duże sumy za wynajem i nie mieć tym samym wieloletnich zobowiązań finansowych, związanych z kredytem czy też lepiej właśnie być właścicielem i nie musieć tym samym co jakiś czas zmieniać swojego miejsca zamieszkania, zastanawiając się, kiedy np. właściciel postanowi wypowiedzieć nam umowę.
Zakładając jednak, że zależy nam na własnym lokum, to warto przed ostatecznym zakupem czy też wybudowaniem, dokładnie przeanalizować, jakiej nieruchomości szukamy. Popularnością cieszą się nieustannie domki parterowe i w tym miejscu chcielibyśmy skupić się właśnie na nich.
Jak zatem powinien on wyglądać i na co zwrócić uwagę, decydując się na niego?
Cechy idealnego domu parterowego
Jest naprawdę wiele aspektów, które należy wziąć pod uwagę, decydując się na zamieszkanie w domu parterowym. Poza oczywistą kwestią metrażu i tym samym wielkością domu, niezbędne jest ustalenie, jak powinny być usytuowane pomieszczenia (nie każdy np. lubi pokoje przejściowe, albo modne dzisiaj aneksy kuchenne). Pomóc w tym mogą gotowe projekty domów parterowych, które pozwolą nam zwizualizować sobie ostateczny efekt końcowy i tym samym umożliwić nam ostateczną decyzję na temat tego, jaki będzie rozkład pomieszczeń.
Drugim ważnym czynnikiem jest ogrzanie domu. Wskazuje się, że w wielu przypadkach domy parterowe nie są takie łatwe do ogrzania, jakby się to mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Nie musi to być jednak wcale prawda. Nowoczesne technologie i użyte materiały są w stanie zachować jak najwięcej ciepła i uchronić dom przed nadmiernym ochładzaniem się, które np. w domu piętrowym jest nieuniknione.
Formy domów parterowych i umieszczenie pomieszczeń
Specjaliści uważają, że jeżeli chodzi o domy parterowe, bardzo praktyczne są te w kształcie litery L, które bez problemu mogą zostać zaaranżowane w sposób umożliwiający oddzielenie salonu i innych pokoi dziennych od sypialni, która powinna być raczej zaciemniona i wyciszona, zapewniając odpowiedni odpoczynek nocny. Dodatkowo kształt litery L to większa możliwość indywidualnego rozmieszczenia okien, tak ażeby w każdym pomieszczeniu była ich dostateczna ilość.
Przy czym, w przypadku domów parterowych, mniej znaczy więcej i raczej należałoby się skłaniać ku prostej formie (bryła w kształcie kwadratu, bądź też prostokąta), co pozwoli na lepszy stosunek wielkości jednego pomieszczenia względem drugiego i lepsze całościowe rozplanowanie przestrzeni.
Nie bez znaczenia jest tutaj również dach oraz umieszczenie okien. Oba te czynniki zadecydują o jasności pomieszczeń, która ma bezpośredni wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na optyczną wielkość pomieszczeń. Im więcej światła i jasnych pomieszczeń, tym będzie się zawsze wydawało, że dom jest większy i przestrzenniejszy.
Wybór samego dachu to z resztą też ważny aspekt, gdyż jeżeli będzie on zbyt stromy, to ograniczy nam to pole manewru podczas projektowania pomieszczeń, wymuszając na nas konieczność zachowania surowego wnętrza, bezpośrednio dopasowanego do rodzaju dachu. Można oczywiście próbować coś zmienić i postawić na wybudowanie bardziej fikuśnej jego wersji, ale będzie się to jednocześnie wiązało z bardzo dużymi kosztami, na które nie każdy będzie w stanie sobie dodatkowo pozwolić.
Zdecydowanie wygodniejszą opcją zdaje się wybudowanie płaskiego dachu, który nie będzie zabierał tak wiele światła, a w razie czego będzie tutaj sposobność montażu na nim dodatkowego źródła oświetlenia , bądź też umieszczenie w nim małego okienka. Płaski dach to ponadto lepsza możliwość rozplanowania wszystkich pomieszczeń, możliwość wykorzystania dodatkowej przestrzeni tego dachu, większe bezpieczeństwo, a przede wszystkim mniejsza utrata ciepła, która będzie oznaczała niższe rachunki.
Ciekawym pomysłem wydaje się być także zaaranżowanie poddasza, które wcale nie musi kojarzyć się tylko i wyłącznie z domem piętrowym. Można je wykorzystać na dodatkową sypialnię, dodatkowy pokój dzienny, a nawet jako garderobę. To ciekawa namiastka posiadania takiego domu piętrowego.
Podział na strefy
Patrząc na projekty domów parterowych, można łatwo zauważyć, że dzieląc dom na strefę dzienną oraz nocną, wykonuje się to w stosunku pół na pół, albo 1/3, tak ażeby sypialnia znajdowała się od strony północnej, ewentualnie wschodniej, a pozostałe pomieszczenia dokładnie z przeciwnej strony. Pomiędzy stronami, umieszcza się za to łazienkę i korytarz przejściowy, które zapewniają ciągłość.
Dodatkowe pomieszczenia
Dobrze przemyślany projekt domu parterowego powinien uwzględniać również dodatkowe pomieszczenia, takie jak garaż, spiżarnia, kotłownia oraz wszelkiej maści inne przechowalnie. Wszystkie te miejsca to dodatkowy atut, jeżeli chodzi o dodatkową przestrzeń, której może brakować, jeżeli nie ma dodatkowego piętra. Z resztą, trudno wyobrazić sobie własny dom chociażby właśnie bez garażu czy też spiżarni.
Zalety posiadania domu parterowego
Tak naprawdę zdecydowanie się na dom parterowy wcale nie oznacza, że musi on zostać w takim stanie na zawsze. Istnieje wiele możliwości, które można wykorzystać w późniejszym czasie. Mowa tutaj chociażby o dobudowaniu antresoli, która zapewni dodatkową powierzchnię użytkową, zagospodarowanie wspomnianego już wcześniej poddasza czy też nawet wzięcie pod uwagę projektu domu, który przewiduje wysokie sufity, również dodające optycznej przestrzeni.
Nie zmienia to jednak faktu, że dom parterowy to rewelacyjny pomysł pod każdym względem. W przypadku rodzin z dziećmi i osób starszych jest to wygodne i praktyczne rozwiązanie, ale przede wszystkim bezpieczne. Rodzice nie muszą obawiać się, że dzieci poślizgną się i spadną ze schodów, a starsze osoby nie muszą męczyć się przy wchodzeniu na wyższe piętro. Tak samo z resztą wygląda sytuacja, jeżeli weźmie się pod uwagę osoby niepełnosprawne. Zamieszkanie przez nie w domu parterowym to niesamowite ułatwienie, gdyż osoby takie nie będą pozbawione możliwości normalnego oraz swobodnego funkcjonowania, co znacznie zwiększy ich samodzielność.
Wskazuje się ponadto, że domy parterowe są tańsze w utrzymaniu, co przy regularnych wzrostach cen jest niezwykle istotne. Na początku mogą one faktycznie wymagać nieco więcej kosztów, ale jest to inwestycja na przyszłość, która biorąc pod uwagę korzystniejsze koszty utrzymania, zwróci się.
Jaka działka na dom parterowy
Jak wiadomo, do budowy wymarzonego domu, niezbędna jest odpowiednia działka, na której zostanie on postawiony. Kluczową kwestią jest oczywiście jej wielkość, ale również właściwe ukształtowanie terenu (np. brak wzniesień). Warto również zwrócić uwagę na okolicę. Jedni wolą spokój, ciszę, śpiew ptaków i być może pobliską okolicę lasów czy też jezior, a inni zdecydowanie bardziej będą skłaniać się ku obrzeżom miasta, z których łatwiej dostać się do centrum i mimo wszystko korzystać wciąż z aktywnego życia miejskiego. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań danej osoby.
Wracając jednak do wielkości, to należy tutaj zaakcentować, że domy parterowe wymagają większej powierzchni działki ze względu na ich rozległą i dużą zabudowę. Niejednokrotnie, jeżeli się porówna powierzchnię domu parterowego do łącznej powierzchni zabudowy z np. garażem to ta łączna powierzchnia jest w stanie wynieść nawet dwukrotnie więcej niż sama powierzchnia tego domu. Oznacza to zatem, że na samym początku trzeba będzie przeznaczyć nieco więcej środków pieniężnych, żeby dysponować odpowiedniej wielkości działką, co już z resztą zostało pokrótce wspomniane. Inwestycja ta się jednak opłaci, a my poruszając się po komfortowej przestrzeni, będziemy szczęśliwi, ze podjęliśmy taką, a nie inną decyzję.
Jako optymistyczną ciekawostkę, warto też tutaj zauważyć, że domy parterowe buduje się znacznie szybciej niż standardowe domy piętrowe, a to ograniczy koszty robocizny, także nie należy też myśleć, że taki dom będzie oznaczał na samym początku tylko i wyłącznie wyższe koszty, bo też nie do końca będzie to prawdą.
Na co warto uważać decydując się na wybudowanie domu parterowego
Im większy metraż domu parterowego, tym trudniej może być właściwie rozplanować wszystkie pomieszczenia. Duże domy parterowe wiążą się z koniecznością stworzenia wielu długich korytarzy czy też holi, które te pomieszczenia połączą, a to w ostateczności niejednokrotnie zaburza ciąg komunikacyjny, co nie każdemu może odpowiadać. Nie musi to jednak wcale oznaczać przeszkody. Wszystko będzie zależało od okoliczności.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Jak widzimy ilość czynników, na które trzeba zwrócić uwagę, chcąc cieszyć się mianem właściciela domu parterowego jest olbrzymia. Ważna jest tutaj zarówno okolica, wielkość działki, rozkład pomieszczeń i rodzaj dachu, ilość osób, które zamierzają później zamieszkać w nowo wybudowanym domu, pomieszczenia dodatkowe, takie jak garaż czy też spiżarnia i wiele, wiele innych.
Nie zmienia to jednak faktu, że dom parterowy to rewelacyjny pomysł, niezależnie od wszystkiego. Któż by nie chciał otworzyć drzwi swojego przestronnego salonu i znaleźć się niemalże od razu w przepięknym ogrodzie?
Napisz pierwszy komentarz.