Site icon Wszystko do budowy domu – Portal Budowlany

Jak zadbać o panele fotowoltaiczne?

Z roku na rok obserwujemy wzrost popularności paneli fotowoltaicznych. W dalszym ciągu ich instalacja nie należy do najtańszych inwestycji, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób je pielęgnować, aby bezproblemowo działały przez długi czas. Chcesz wiedzieć, jak to robić? Czytaj dalej!

Dlaczego konserwacja paneli fotowoltaicznych jest tak ważna?

Panele fotowoltaiczne, tak samo, jak każde inne urządzenie, potrzebują właściwie dobranej pielęgnacji. Warto zaznaczyć, że nagromadzony brud oraz zanieczyszczenia są w stanie obniżyć ich wydajność nawet o 15%. Ponadto brak regularnego czyszczenia może doprowadzić do uszkodzeń komponentów fotowoltaiki. Bez konserwacji paneli fotowoltaicznych narazić się można na wiele nieprzyjemności, w tym częstsze naprawy czy wymiany poszczególnych elementów.

 

Konserwacja paneli fotowoltaicznych to najczęściej pozbywanie się takich zanieczyszczeń jak pyłki, liście, kurz, piasek czy inne nieczystości, często też te zwierzęcego pochodzenia. Koniecznie należy również wspomnieć, że za spadek wydajności paneli fotowoltaicznych odpowiadają zalegający śnieg czy lód zimą.

Jak często przeprowadzać konserwację paneli fotowoltaicznych?

Fotowoltaika najczęściej zostaje zanieczyszczana w okresie wiosennym i letnim, kiedy to zauważyć można wzmożone pylenie. Specjaliści radzą, by konserwację paneli fotowoltaicznych przeprowadzać dwukrotnie w roku. Pierwsze mycie fotowoltaiki zalecane jest wiosną, zaraz po tym, jak ustaną opady śniegu. Czyszczenie to usunie od razu wszelkie nieczystości, które pozostały po zimie.

 

Kolejna konserwacja paneli fotowoltaicznych zalecana jest w okresie jesiennym. Wówczas z fotowoltaiki usuwa się głównie zalegające na niej liście, gałęzie, a także inne związki organiczne. Samo mycie natomiast powinno odbywać się wcześnie rano, lu późnym popołudniem, czyli w tych porach, kiedy same panele nie są mocno nagrzane. Decydując się na ich wyczyszczenie w okolicach południa, można narazić się na uszkodzenie ogniw.

Czym myć panele fotowoltaiczne?

Konserwacja paneli fotowoltaicznych powinna odbywać się przy pomocy specjalistycznych preparatów, które rekomendowane są przez producenta, wodą lub też delikatnym roztworem wody z octem, przy użyciu gąbki lub miękkiej szczotki. Jest to niezwykle istotne, ponieważ nie chcemy, aby na powierzchni paneli powstały rysy czy smugi.

 

Fotowoltaiki nie wolno czyścić twardą wodą, ponieważ może to skutkować osadzaniem się kamienia na panelach fotowoltaicznych, myjką ciśnieniową, która może mechanicznie uszkodzić instalację czy silnymi preparatami, które mogą mieć destrukcyjny wpływ na komponenty fotowoltaiki.

 

Co ważne, konserwacja paneli fotowoltaicznych nie musi być przeprowadzana samodzielnie. Zawsze można skorzystać z usług profesjonalistów, którzy dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu skutecznie i bezpiecznie przeprowadzą czyszczenie paneli.  Jeśli więc mamy obawy przed konserwacją paneli fotowoltaicznych z użyciem domowych sposobów, pozwólmy na ich wyczyszczenie przez specjalistów.

Exit mobile version