Lampy parkowe powinny być odpowiednio dobrane pod względem wysokości. Najbardziej odpowiednie jest oświetlenie parkowe od 3 metrów wysokości w stylu klasycznym i nowoczesnym. Powinna charakteryzować je estetyka i praktyczność. Coraz więcej uwagi poświęca się dziś takim produktom, ponieważ mają zapewniać komfort i bezpieczeństwo poruszania się po parkowych alejkach. Stylowe lampy parkowe są funkcjonalne jak latarnie uliczne, a jednocześnie niezwykle atrakcyjne wizualnie.

Jak wybrać stylowe lampy parkowe?

Lampy do parków to wyjątkowe konstrukcje oświetleniowe, które nie tylko skutecznie oświetlają ścieżki, ale także harmonijnie prezentują się wśród zieleni. Dlatego są wybierane zarówno do podświetlania placów, bulwarów i alejek ogrodów botanicznych, jak i do ozdabiania terenów podmiejskich. Obecnie sklepy z oświetleniem proponują szeroką gamę lamp parkowych. Współcześni producenci oferują lampy, które różnią się kształtem, rozmiarem, stylistyką i możliwościami technicznymi.

Rodzaje lamp parkowych

Urządzenia oświetleniowe do parku to przede wszystkim konstrukcje przeznaczone do montażu na specjalnych wspornikach. Lampy stojące posiadające, czyli jedno lub więcej źródeł światła umieszczone na średnim, lub wysokim słupku. Lampa parkowa na wsporniku może być zarówno niska, jak i wysoka, najważniejszą rzeczą do rozważenia jest to, że im wyżej znajduje się lampa, tym powinna być mocniejsza. Takie lampy mają znaczną zaletę, ponieważ pozwalają bezpiecznie łączyć kilka kształtów, które wyglądają stylowo. Na przykład podstawa może być masywna, promieniując od środka kilkoma źródłami światła, z których każdy ma przymocowaną lampę.

Inne artykuły:  Co oznacza stan deweloperski?

Latarnie parkowe na słupach to najczęściej spotykana i funkcjonalna opcja. Zapewniają wysokiej jakości rozproszone światło, które może oświetlić dużą powierzchnię i stworzyć przyjemną atmosferę. Wśród takich projektów należy wyróżnić dwie najpopularniejsze kategorie: światło sferyczne oraz światło odbijane. Pośrednie latarnie parkowe wyposażone są w bezpośrednie źródło światła i specjalną osłonę odbłyśnika, która kieruje i rozprasza podświetlenie w pożądanym kierunku.

Stylowa i funkcjonalne lampa parkowa w kształcie kuli

Lampa parkowa w formie kuli to urządzenie w postaci małych i wysokich słupków, idealne do oświetlania alejek i ścieżek parkowych. Mogą to być miniaturowe żarówki i duże kule, fantazyjne i bardziej surowe rozwiązania. Ze względu na właściwość tworzenia półcienia świetnie prezentują się na terenie o zróżnicowanej roślinności.

Takie oświetlenie podkreśli piękno trawnika, nadając mu wygląd lśniącego magicznego dywanu. Kulisty klosz zapewnia miękkie i przyjemne oświetlenie, skuteczne nawet przy dużym śniegu. Ponadto kula stanie się uniwersalnym rozwiązaniem dla każdej aranżacji krajobrazu, zarówno minimalistycznej, jak i ultranowoczesnej z bogactwem elementów dekoracyjnych.

Czym się kierować podczas wyboru stylowych lamp parkowych?

Wybierając stylowe lampy parkowe, należy rozróżnić ich przeznaczenie: funkcjonalne lub dekoracyjne. Funkcjonalne modele na słupach oświetleniowych z reguły mają jaśniejsze i mocniejsze światło i przeznaczone są do oświetlania alejek, zapewniają bezpieczeństwo poruszania się odwiedzających park. Lampy parkowe dekoracyjne mają na celu podkreślenie piękna roślin i dopasowanie do ogólnego wyglądu przestrzeni. Modele na wspornikach pomogą rozwiązać oba problemy, nadają się do oświetlania ścieżek, a wysokie słupki będą dobrze rozmieszczone wśród drzew i krzewów.

Inne artykuły:  Czarny zlew w kuchni - jak dopasować idealną baterię?

Stylistyczny projekt lamp parkowych

Należy wybrać klasyczny lub miejski design zgodny z ogólnym stylem i charakterystyką krajobrazu. Trzeba pamiętać, że lampy parkowe muszą być niezwykle praktyczne i niezawodne, dlatego też należy zwracać uwagę, na jakość podzespołu elektrycznego oraz możliwość podłączenia dodatkowych funkcji, np. czujnika ruchu. Popularne są oprawy wbudowane w dowolną poziomą lub pionową powierzchnię wykonaną z dowolnych materiałów.

Powierzchnia oprawy może być matowa lub z odbłyśnikiem wykonanym w postaci specjalnej kratki eliminującej olśnienie. Nie mniej ważna jest kwestia dekoracyjnego wykonania podpory. Do parków produkowana jest szeroka gama słupów: od lamp klasycznych po zabytkowe konstrukcje kute i ultranowoczesne stylowe przedmioty artystyczne. Konkretny model jest wybierany na podstawie zadań oświetleniowych i funkcji projektowania krajobrazu.

Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy na https://www.elmarco.pl/oferta/miejsce-uzytkowania-zewnetrzne/latarnie-parkowe