Site icon Wszystko do budowy domu – Portal Budowlany

Czas na remont: jaki kolor do salony wybrać ?

jaki kolor do salonu

Wakacje to świetny czas na to, aby przeprowadzić mały remont w naszym domu, czy mieszkaniu. Czasami wystarczy drobna zmiana, aby nadać wnętrzom nowoczesny wygląd. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób zmienia kolory ścian przynajmniej raz do roku. Jakie trendy królują teraz? Jakie kolory do salonu będą najlepsze, jeżeli urządzamy mieszkanie w stylu skandynawskim? Który kolor powiększy przestrzeń? Z pewnością te i wiele innych pytań, zadają sobie osoby, które planują w najbliższym czasie przeprowadzenie remontu. Aby nieco pomóc Wam z tym zagadnieniem, przygotowaliśmy krótki poradnik o najnowszych trendach. 

Modne kolory do salonu

Zacznij zatem od początku. Warto zaznaczyć, że naszego wnętrza nie tworzą tylko ściany. Jeżeli posiadamy na przykład zielone meble to niekoniecznie dobrze będą, wyglądały na czerwonym tle. Szczególnie jeżeli chcemy uzyskać stonowany efekt. Wśród obecnie panujących trendów, warto wskazać:

Istotne jest jednak to, że jeżeli zależy nam na tym, aby salonu urządzony był w określonym stylu, musimy trzymać się pewnych zasad, które opisujemy w dalszej części poradnika.

fot. Jakie kolory farb do salonu sprawdzą się najlepiej ?

Kolory ścian w salonie a styl mieszkania

Obecnie nawiązywanie do konkretnego stylu jest niezwykle modne. Istnieje wiele nurtów, na których możemy się wzorować. Wybraliśmy 5 najpopularniejszych stylów w aranżacji wnętrz i wskazaliśmy kolory, które je cechują.

Jaki kolor do salonu w stylu klasycznym?

Styl klasyczny od wielu lat cieszy się niezwykłą popularnością, zarówno w Polce, jak i za granicą. Wynika to z wielu czynników, jednak kluczowe jest to, że podczas remontu, nie musimy wymieniać mebli, a jedynie je lekko odrestaurować. Do niedawna w stylu skandynawskim królowały beże, jasne brązy i odcienie kremowe. Obecnie coraz więcej osób decyduje się również na ciemniejsze akcenty np. bordo lub ciemną zieleń.

Jakie kolory do salonu w stylu loftowym?

Należy zaznaczyć, że tego typu wnętrza kierują się pewnego rodzaju surowością, dlatego pierwsze skrzypce grają tutaj ściany betonowe lub goła cegła. W przypadku tego stylu królują kolory tradycyjne takie jak: biel, czerń, czy szarość. Bardzo często maluje się również ścianę z cegieł na biało.

fot. Czy kolory ścian w salonie mogą wpływać na Twój nastrój ?

Styl nowoczesny, a kolory ścian w salonie

W tym stylu możemy pozwolić sobie na prawdziwe szaleństwo. Obecnie w stylu nowoczesnym króluje połączenie klasycznej bieli z intensywnymi kolorami – granatem, czerwienią, czy szarością. W tych wnętrzach ważne są również dodatki, dlatego jeżeli zamierzamy powiesić na ścianie obrazy, czy zdjęcia w kolorowych ramach, warto wybrać jasne barwy ścian.

Kolory ścian do salonu w stylu glamour

Chociaż ten styl bardzo często wybierany jest do sypialni, wiele osób decyduje się również na wprowadzenie go w salonie. W tym przypadku najczęściej łączy się stonowane kolory ścian z ciemnymi tapetami, które posiadają bogate zdobienia. Czerń, brudny róż, szarość, złoto, czy turkus to z pewnością kolor ścian w salonie w stylu glamour.

Kolory farb do salonu w stylu rustykalnym

Tego typu wnętrza są niezwykle przytulne. Bardzo często na ścianach wykorzystywany jest tynk strukturalny, który świetnie współgra z pastelami, brązami i błękitami. W tym przypadku kolor należy dobrać do mebli, ponieważ duża liczba barw, zamiast wyciszać będzie powodowała pewnego rodzaju niepokój.

fot. Czy wiesz, jakie są modne kolory do salonu w tym roku ?

Kolory ścian w salonie a wielkość pokoju

Jaki kolory do salonu wybrać, aby powiększyć wnętrze? Barwy ciemne czy jasne – które sprawiają, że pokój wydaje się mniejszy i przytulniejszy? To kolejne dylematy, które powodują, że wybór farb wcale nie jest taki prosty. Poniżej kilka cennych wskazówek, które z pewnością pozwolą pozbyć się dylematów.

Jakie kolory ścian powiększają optycznie przestrzeń?

W przypadku małych salonów jasna kolorystyka jest po prostu obowiązkowa. Dobrym połączeniem będzie również wybranie tapety na jedną ze ścian. Oliwka, błękit, biel, czy pastelowy róż to ostatnio jedne z najpopularniejszych odcieni wykorzystywanych w małych salon, dlatego warto wziąć je pod uwagę.

Jak sprawić, aby przestrzeń była przytulniejsza?

Wiele osób, które posiadają domy o dużym metrażu boryka się z wysokimi sufitami, które czynią wnętrze „pustym”. Aby duży salon był przytulniejszy, warto skupić się na ciemniejszych barwach. Granat, kawa z mlekiem, brązy – te kolory z pewnością sprawią, że pomieszczenie wyda się nieco mniejsze. Odcienie te świetnie współgrają z kolorowymi podatkami, o których również należy pamiętać.

Chociaż powszechnie wydaje się, że wybór farby nie stanowi większego problemu, to warto pamiętać o tym, że bez wcześniejszego planu, możemy uzyskać odwrotny efekt. W konsekwencji wiele osób maluje salon drugi raz. Ciekawymi połączeniami są również różne odcienie, co nadaje wnętrzu nowoczesny wygląd. Jeżeli nie wiem, jakie kolory ze sobą łączyć, warto przejrzeć katalogi z farbami lub sprawdzić propozycje w internecie. Pamiętajmy również o tym, aby sięgać po dobre produkty, które sprawią, że po kilku miesiącach ściany nada, będą wyglądały na nowe i odświeżone. W tym przypadku taniej, wcale nie oznacza lepiej.

Exit mobile version