Prace wykończeniowe w domu czy też w mieszkaniu często przerastają naszą wyobraźnię. Ale przy odrobinie cierpliwości i samozaparcia można zająć się wykończeniówką samodzielnie, bez wsparcia fachowców. Do jednych z zadań, które możemy wykonać samodzielnie należy właśnie układanie płytek na ścianie. Praca prosta, lekka (ciężko się wnosi płytki, zaprawy, spoiwa, wylewki) i wdzięczna, bo efekty rosną w oczach! Samodzielna praca pozwoli nam zaoszczędzić około 50 zł / m2. 

Układanie płytek na ścianie – jak zaplanować pracę ?

Całość pracy warto podzielić na trzy punkty:

1. Przygotowanie

Na samym początku należy przede wszystkim wybrać rodzaj płytek, przygotować podłoże oraz zaopatrzyć się w sprzęt i materiały pozwalające bez stresu przebrnąć cały proces układania płytek.

Do narzędzi, w które warto się zaopatrzyć należą:

  • maszynka do cięcia płytek
  • wiertarka z mieszadłem
  • wiadro z wodą do mieszania
  • korytko i szpachelka
  • szpachelka ząbkowana
  • ściągacz gumowy
  • wiadro z wodą i gąbka
  • miarka
  • poziomica
  • ołówek
  • krzyżyki dystansowe
  • młotek gumowy (koniecznie gumowy, zastosowanie tradycyjnego młotka nie wchodzi w grę)
  • sznur pomiarowy
  • poziomica
  • linijka
układanie płytek na podłodze krok po kroku
fot. Jak wygląda układanie płytek na podłodze krok po kroku ?

2. Układanie płytek na ścianie krok po kroku

Ważne, by płytki układać w kolejności: najpierw ściany, potem podłoga. Pozwala to uniknąć niebezpiecznych sytuacji typu: źle przymocowana płytka spadła ze ściany i zbiła płytkę na podłodze. Układanie płytek na ścianie przeprowadzamy według kolejności:

  • przygotowanie podłoża – podłoże betonowe wymaga wcześniejszego odkurzenia (odkurzaczem) i umycia (woda z mydłem alkalicznym), następnie po wyschnięciu podłoże gruntujemy jedną lub dwiema warstwami gruntu. Jeżeli podłożem są stare płytki, nie ma potrzeby ich zrywać. Wystarczy je zeszlifować, np. szlifierką kątową lub nadać im chropowatość poprzez uderzanie w nie np. młotkiem lub dłutem i następnie zagruntować.
  • nałożenie kleju – to jakie wybierzemy płytki rzutować będzie na rodzaju kleju. Jasne płytki lepiej tolerują jasny odcień kleju, podobnie jak gres, ponieważ nie odbarwiają się. Płytki wielkoformatowe potrzebują mocniejszego kleju (zwłaszcza kładzione na ścianach). Ważne, by klej był bardzo dobrej jakości, przez co nie będzie kruszył się, pękał, a płytki będą mocno osadzone przez lata. Klej wymieszany według instrukcji z wodą nakładamy na ścianę pacą na niewielkiej powierzchni, około 1m2, następnie przeciągamy po nim szpachelką ząbkowaną, by nabrał nierówności – wówczas płytka lepiej się przyczepia.
  • jak układać płytki na ścianie- jeżeli planujemy poprowadzić glazurę nie po całej ścianie, a np. od jej połowy – zaczynamy kłaść płytki od górnego poziomu. Jeżeli chcemy położyć glazurę na całej ścianie – płytki kładziemy od poziomu 2 – czyli odmierzamy od podłogi 1 płytkę wzwyż i w miejsce 2 nakładamy klej. Płytki prowadzimy poziomo, zatem za pomocą sznurka pomiarowego i poziomicy wyznaczamy poziomą linię i wzdłuż niej przyklejamy płytki. W razie potrzeby dokładamy lub umniejszamy ilość kleju, natomiast po doklejeniu delikatnie dobijamy płytkę do ściany za pomocą gumowego młotka Po zakończeniu rzędu nakładamy glazurę w niższym rzędzie, i tak aż do podłogi. Może się okazać, że płytki przy podłodze będzie trzeba przyciąć. Podobnie w kątach. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest maszyna do cięcia płytek. Docinanie szlifierką jest niebezpieczne i może się skończyć pęknięciem płytki. Warto zatem jak nie kupić sobie maszynki to ewentualnie ją wypożyczyć.
  • nałożenie krzyżyków dystansowych – podczas przyklejania płytek trzeba między nie wkładać krzyżyki dystansujące. Pozwala to na utrzymanie jednakowej odległości między płytkami. Krzyżyki należy usunąć po tym jak klej nieco przeschnie a płytka mocniej się przymocuje.
Inne artykuły:  Krótko o piłach do drewna - dla laika i profesjonalisty

3. Fugowanie

Zaprawę spoinową, czyli fugę, nakłada się po 24 godzinach od położenia płytek za pomocą gumowego ściągacza. Najpierw należy przetrzeć szczeliny między płytkami szmatką, by usunąć piasek, kurz, drobiny, które mogą nam powodować nierówności spoiny. Następnie fugę rozprowadzamy w kilku kierunkach, tak by spoina zakleiła wszystkie dziury i szczeliny. Nadmiar fugi z płytek usuwamy wilgotną szmatką, natomiast do wygładzenia jej bezpośrednio w szparze między płytkami wystarczy wilgotna gąbka lub palec.

układanie płytek na ścianie krok po kroku
fot. Czy wiesz jak wygląda układanie płytek na ścianie krok po kroku ?

Układanie płytek na podłodze krok po kroku

Układanie płytek na podłodze jest analogiczne do układania płytek na ścianie. Z tą różnicą, że zanim umyjemy podłoże i je zagruntujemy, musimy się upewnić, że podłoga jest wypoziomowana. W sytuacji, gdy jest krzywa, powinniśmy zastosować zaprawę samopoziomującą. Po jej nałożeniu i wyschnięciu podjąć się gruntowania i następnych czynności wymienionych powyżej. Podłużne płytki powinniśmy prowadzić od okna do ściany – wówczas optycznie powiększają przestrzeń. I znowu: zaczynamy od 2 rzędu od ściany, następnie uzupełniamy rząd przy ścianie i prowadzimy płytki poziomo.

Układanie płytek w łazienkach od czego zacząć

W przypadku układania płytek w łazience warto zrobić projekt. Remont łazienki przeważnie oprócz położenia płytek zawiera również większe zmiany, np. zmianę glazury, położenie ścianki, parapetu, przeniesienie rury itd. Dlatego gdy chcemy położyć płytki w łazience, warto mieć zakończone wszystkie pozostałe czynności. Warto pamiętać, że obudowując wannę płytkami należy zrobić płytkę „pływającą”, aby mieć możliwość dostania się do rur pod wanną w przypadku awarii. Drugą wskazówką nie zawsze oczywistą jest to, kładąc kafelki na ścianach w łazience niższej niż 2 m optycznie ją zmniejszamy. Ważną informacją jet również to, że nie kładziemy gładzi między płytki, wannę, brodzik itd. W tych miejscach stosuje się silikon. Fuga powinna byś tylko i wyłącznie między płytką a płytką. Istotny jest również fakt, że w kafelkach wierci się wiertłem węglowym lub wolframowym.

Inne artykuły:  Jak wyciszyć pokój ? Izolacja akustyczna ścian w mieszkaniu

Z powierzchni, na które nałożono płytki można korzystać dopiero po 24 godzinach. Z czego pełną trwałość uzyskują dopiero po 3 dniach.